Ile pamięci RAM w laptopie na 2021 rok?

Mówiąc o wydajnych laptopach, bardzo często patrzymy przede wszystkim na procesory. Trudno się temu dziwić. Duże sieci handlowe często kładą w swoich spotach promocyjnych uwagę zwłaszcza na ten aspekt. Nieco w tle zawsze jest pamięć RAM, która jednak jest równie ważnym, a może i ważniejszym podzespołem. Ile RAM to w 2021 roku bezpieczna ilość?

Ile pamięci RAM w laptopie na 2021 rok?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 września 2021

Na co wpływa pamięć RAM w komputerze?

W pewnym uproszczeniu, jest to pamięć, gdzie przechowywane są dane podczas pracy urządzenia. W teorii, pamięć każdorazowo ulega wyczyszczeniu po odłączeniu urządzenia z sieci zasilającej, bez względu na to, czy jest to Linux czy Windows.

To główna różnica między pamięcią RAM a klasycznym dyskiem twardym, który również jest nośnikiem danych. Ten jednak bazuje na zapisie długotrwałym. Oznacza to, że po wyłączeniu i ponownym uruchomieniu urządzenia, to właśnie z dysku twardego odnajdziemy te dane, jakie tam wcześniej zapisaliśmy.

Pamięć RAM jest bardzo ważnym elementem współczesnych urządzeń. Zresztą, nie tylko komputerów. Jest ona absolutnie fundamentalna w świecie smartfonów i tabletów. Każdy szanujący się gracz zaczyna weryfikację potencjału urządzenia właśnie od liczby pamięci RAM i technologii jej wykonania.

Wynika to z rosnącej zasobożerności poszczególnych aplikacji i gier. Są one bardziej złożone, zaawansowane, a także oferują wiele dodatkowych funkcji, o jakich kilka lat temu nawet nie mogliśmy marzyć. W świecie smartfonów za skokowym wzrostem liczby pamięci RAM stoi na przykład wprowadzenie technologii uczenia maszynowego (machine learning).

Urządzenie uczy się naszych nawyków i dzięki temu jest w stanie lepiej zarządzać energią, co skutkuje lepszymi czasami na jednym cyklu ładowania, a także szybszym docieraniem do wybranych funkcji systemu czy smart-podpowiedzi. Ceną, jaką trzeba ponieść, jest właśnie zakup urządzenia z większą liczbą pamięci.

Jaki rodzaj pamięci RAM warto kupić?

Wydaje się, że bezpiecznym rozwiązaniem będzie inwestycja w te układy, które wykonane są w technologii DDR4. To standard, jaki jest dość dobrze sprawdzony przez rynek, a jednocześnie taki, który zapewnia całkiem dobrą wydajność.

Kiedy rozmowa call center jest uznana za spamowanie?Kiedy rozmowa call center jest uznana za spamowanie?Michał Górecki

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Zawsze warto upewnić się też, jakie jest taktowanie pamięci wyrażone w megahercach (MHz). Im będzie wyższe, tym lepiej. Obecnie szyba 1333 MHz to absolutne minimum. Pamiętajmy też o tym, że kiedy dokupujemy drugą kość pamięci RAM, to musi mieć ona takie samo taktowanie szyny, jak ta pierwsza. W przeciwnym razie trzeba będzie wymienić obie kości.

Ile pamięci RAM do laptopa na 2021 rok?

Nie warto patrzeć na urządzenia, które mają mniej niż 8 GB pamięci RAM. To bezpieczna ilość dla tak zwanych casual users, czyli osób, które nie wykorzystują ogromnej mocy obliczeniowej komputera, a na przykład oglądają na nim seriale z VOD, piszą teksty czy surfują po sieci.

Zawodowi gracze, ale i osoby pracujące z obróbką obrazu muszą celować w nie mniej niż 16 GB RAM. W ich sytuacji warto upewnić się, że urządzenia ma wbudowany co najmniej jeden dodatkowy port na kość RAM, dzięki czemu w przyszłości będzie można zwiększyć jej ilość.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!