Ile pamięci RAM w laptopie na 2021 rok?

Mówiąc o wydajnych laptopach, bardzo często patrzymy przede wszystkim na procesory. Trudno się temu dziwić. Duże sieci handlowe często kładą w swoich spotach promocyjnych uwagę zwłaszcza na ten aspekt. Nieco w tle zawsze jest pamięć RAM, która jednak jest równie ważnym, a może i ważniejszym podzespołem. Ile RAM to w 2021 roku bezpieczna ilość?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 września 2021

Na co wpływa pamięć RAM w komputerze?

W pewnym uproszczeniu, jest to pamięć, gdzie przechowywane są dane podczas pracy urządzenia. W teorii, pamięć każdorazowo ulega wyczyszczeniu po odłączeniu urządzenia z sieci zasilającej, bez względu na to, czy jest to Linux czy Windows.

To główna różnica między pamięcią RAM a klasycznym dyskiem twardym, który również jest nośnikiem danych. Ten jednak bazuje na zapisie długotrwałym. Oznacza to, że po wyłączeniu i ponownym uruchomieniu urządzenia, to właśnie z dysku twardego odnajdziemy te dane, jakie tam wcześniej zapisaliśmy.

Pamięć RAM jest bardzo ważnym elementem współczesnych urządzeń. Zresztą, nie tylko komputerów. Jest ona absolutnie fundamentalna w świecie smartfonów i tabletów. Każdy szanujący się gracz zaczyna weryfikację potencjału urządzenia właśnie od liczby pamięci RAM i technologii jej wykonania.

Wynika to z rosnącej zasobożerności poszczególnych aplikacji i gier. Są one bardziej złożone, zaawansowane, a także oferują wiele dodatkowych funkcji, o jakich kilka lat temu nawet nie mogliśmy marzyć. W świecie smartfonów za skokowym wzrostem liczby pamięci RAM stoi na przykład wprowadzenie technologii uczenia maszynowego (machine learning).

Urządzenie uczy się naszych nawyków i dzięki temu jest w stanie lepiej zarządzać energią, co skutkuje lepszymi czasami na jednym cyklu ładowania, a także szybszym docieraniem do wybranych funkcji systemu czy smart-podpowiedzi. Ceną, jaką trzeba ponieść, jest właśnie zakup urządzenia z większą liczbą pamięci.

Jaki rodzaj pamięci RAM warto kupić?

Wydaje się, że bezpiecznym rozwiązaniem będzie inwestycja w te układy, które wykonane są w technologii DDR4. To standard, jaki jest dość dobrze sprawdzony przez rynek, a jednocześnie taki, który zapewnia całkiem dobrą wydajność.

Kiedy rozmowa call center jest uznana za spamowanie?Kiedy rozmowa call center jest uznana za spamowanie?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zawsze warto upewnić się też, jakie jest taktowanie pamięci wyrażone w megahercach (MHz). Im będzie wyższe, tym lepiej. Obecnie szyba 1333 MHz to absolutne minimum. Pamiętajmy też o tym, że kiedy dokupujemy drugą kość pamięci RAM, to musi mieć ona takie samo taktowanie szyny, jak ta pierwsza. W przeciwnym razie trzeba będzie wymienić obie kości.

Ile pamięci RAM do laptopa na 2021 rok?

Nie warto patrzeć na urządzenia, które mają mniej niż 8 GB pamięci RAM. To bezpieczna ilość dla tak zwanych casual users, czyli osób, które nie wykorzystują ogromnej mocy obliczeniowej komputera, a na przykład oglądają na nim seriale z VOD, piszą teksty czy surfują po sieci.

Zawodowi gracze, ale i osoby pracujące z obróbką obrazu muszą celować w nie mniej niż 16 GB RAM. W ich sytuacji warto upewnić się, że urządzenia ma wbudowany co najmniej jeden dodatkowy port na kość RAM, dzięki czemu w przyszłości będzie można zwiększyć jej ilość.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!