Inteligentne oświetlenie — które warto wybrać?

Popularność inteligentnych żarówek rośnie w Polsce bardzo szybko. Dla wielu osób to jeden z najważniejszych sprzętów smart home, dzięki któremu Polacy poznają tę technologię i powoli się do niej przekonują. O czym warto pamiętać przed zakupem inteligentnych żarówek?

  • Michał Górecki
  • /
  • 13 lipca 2021

Jak działają inteligentne żarówki?

Na rynku mamy dwa dominujące rodzaje urządzeń. Te, które łączą się z HUB-em, czyli urządzeniem, które zarządza w naszym domu lub w firmie innymi produktami tego producenta. Drugi, niezwykle popularny model komunikacji inteligentnych żarówek zakłada parowanie ich bezpośrednio z naszą siecią WiFi. 

Wspólnym mianownikiem obu tych metod łączenia się z inteligentną żarówką jest oczywiście aplikacja. To właśnie ona (i jej jakość wykonania) może zaważyć na tym, czy nasza przygoda z inteligentnym domem lub biurem będzie jedynie epizodem, czy polubimy się z tym rozwiązaniem na dłuższy czas. 

Przed zakupem interesującego nas urządzenia zawsze warto upewnić się, że oceny dedykowanej aplikacji w Sklepie Play lub w App Store są na choćby w miarę wysokim poziomie. Pokazuje to też dość jednoznacznie, że czasem nie warto oszczędzać.

Inteligentne żarówki należą do urządzeń o dość atrakcyjnych cenach. Dobrej jakości produkty można kupić już za około 50 złotych. Widać więc dość wyraźnie, że chęć zaoszczędzenia kilku dodatkowych złotówek raczej nie przysporzy nam wielkiego majątku.

Najważniejsze funkcje w inteligentnych żarówkach

Na pewno warto zwrócić uwagę na to, czy użytkownik ma możliwość regulowania poziomu jasności oraz temperatury barwowej. To świetna funkcja, której zdecydowanie warto dać szansę. Możliwość regulacji siły oświetlenia i jego nasycenia — na przykład w zależności od pory dnia — to świetna funkcja, która może pomóc nam nieco ulżyć naszemu wzrokowi.

Kiedy rozmowa call center jest uznana za spamowanie?Kiedy rozmowa call center jest uznana za spamowanie?Michał Górecki

Wiele badań już dawno temu potwierdziło, że praca przy zbyt jasnym lub zbyt słabym oświetleniu bardzo mocno obciąża nasz wzrok. To duży problem zwłaszcza dla osób, które borykają się z mętami w ciele szklistym oka, a także dla tych, którzy mają tendencje do migren i bóli głowy. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto docenić też żarówki LED-RGB, czyli takie, które potrafią świecić w niemal dowolnym kolorze i odcieniu. To świetne rozwiązanie, dzięki któremu z łatwością można na przykład budować nastrój — bez względu na to, czy w domu, czy podczas ważnej dla naszej firmy prezentacji. 

Inteligentne żarówki a bezpieczeństwo

Zawsze warto upewnić się, że aplikacja i komunikacja z serwerami producenta odbywa się przez zabezpieczony protokół. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ jeśli do naszej sieci WiFi podłączymy urządzenia, które nie szyfruje wysyłanych danych, to narażamy się na wyciek wielu poufnych informacji.

Na przestrzeni ostatnich lat zdarzały się sytuacje, kiedy właśnie w taki sposób z firm lub posesji prywatnych wyciekały informacje prywatne. IoT, czyli Internet Rzeczy, do którego zaliczamy też inteligentne oświetlenie, dopiero się rozwija i ewoluuje. Oznacza to, że z założenia nie jest to technologia tak bezpieczna, jak ta, którą widujemy w innych urządzeniach w domach czy w firmach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!