Inteligentne zamki do drzwi - czy warto w nie inwestować?

Inteligentne akcesoria towarzyszą nam w wielu sytuacjach. Weźmy za przykład inteligentne zamki do drzwi. Można spotkać się z nimi w wielu różnych miejscach: w firmach, hotelach, a coraz częściej także i w domach prywatnych. Czy można już zaufać tej technologii w stu procentach?

  • Michał Górecki
  • /
  • 30 czerwca 2021

Co trzeba wiedzieć o inteligentnych zamkach do drzwi?

Na pewno trzeba wskazać na to, że sama technologia nie jest niczym nowym. Jest ona obecna na rynku od wielu lat, tyle że z biegiem czasu stopniowo ewoluowała, stając się nieco bardziej powszechną. Z tymi urządzeniami spotykamy się na przykład w hotelach i motelach.

Tyle że w tych miejscach zwykle są to urządzenia, które odblokowujemy dedykowaną kartą magnetyczną lub — nieco rzadziej — kodem PIN. Nie są to zbyt zaawansowane technologicznie metody zabezpieczenia. Zwłaszcza gdybyśmy chcieli w ten sposób chronić na przykład firmę lub nasz dom.

Na szczęście na rynku pojawiły się też rozwiązania typu smart. Potrafią one łączyć się z naszym telefonem, a nawet z siecią WiFi. Coraz częściej spotykamy się też z takimi inteligentnymi zamkami do drzwi, które można nawet ładować bezprzewodowo.

Wprawdzie technologia wymaga jeszcze pewnej optymalizacji, jednak już teraz pewne jest, że inteligentne zamki do drzwi w bliskiej przyszłości będą całkowicie wolne od akumulatorów, które w tradycyjnych urządzeniach tego typu trzeba doładowywać raz na kilka tygodni lub na pół roku.

Co wyróżnia komercyjne inteligentne zamki do drzwi?

Na pewno trzeba wskazać na kontrowersje, jakie wokół nich narosły. Owszem, na rynku jest wiele świetnych urządzeń, które cieszą właścicieli tysięcy posesji na całym świecie, jednak można też trafić tutaj na przysłowiowe czarne owce, które mogą napytać nam sporych kłopotów.

Jak się reklamować na Instagramie?Jak się reklamować na Instagramie?Michał Górecki

Zdarzały się sytuacje, kiedy rozładowane zamki tego typu po prostu pozwalały na odblokowanie drzwi. Można było też spotkać się z sytuacjami, kiedy sygnał, za którego pośrednictwem urządzenie łączyło się z siecią WiFi było niezabezpieczone i w takiej samej formie wysyłało ważne dane w świat.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Mimo tych problemów można też znaleźć tu wiele pozytywnych aspektów tych konstrukcji. Można dzięki nim na przykład zdalnie otworzyć drzwi, gdy współlokator zapomniał telefonu (lub klucza), a nic nie stoi też na przeszkodzie, by zakupić hybrydę, która wciąż pozwala otworzyć drzwi w tradycyjny sposób — kluczem. 

Czy inteligentne zamki to rozwiązanie, które warto wdrożyć w firmie?

I tak i nie. Zdania będą tu dość mocno podzielone. Na pewno można zainwestować w takie rozwiązania, jednak praktyka wielu działalności gospodarczych pokazuje, by nie zabezpieczać w ten sposób dostępu do ważnych dokumentów, na przykład akt osobowych czy do serwerowni, gdzie przechowywane są dane w formie zdigitalizowanej. 

Zupełnie innym zagadnieniem są oczywiście profesjonalne zamki szyfrowe z certyfikatem. Takie konstrukcje muszą spełniać bardzo wyśrubowane normy i to właśnie one często stoją na straży bezpieczeństwa danych w różnych podmiotach gospodarczych. Warto o tym pamiętać i postawić między tymi dwoma rodzajami inteligentnych zamków bardzo wyraźną granicę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!