Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji w Google?

Aby chronić konto, od 30 maja 2022 roku Google nie będzie już zezwalać na używanie urządzeń i aplikacji innych firm, które proszą użytkowników o zalogowanie się na konto Google przy użyciu tylko nazwy użytkownika i hasła.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 kwietnia 2022

Logowanie na urządzeniach Google?

Specjalna uwaga na temat logowania się na urządzeniach Apple. Od 28 lutego 2022 roku użytkownicy, którzy w ostatnim czasie nie logowali się na swoje konto Google przy użyciu tylko nazwy użytkownika i hasła, będą musieli zalogować się od nowa. Dotychczasowi użytkownicy będą mogli dalej logować się na swoje konta Google przy użyciu nazwy użytkownika i hasła do 30 maja 2022 roku.

Jeśli aplikacja lub strona nie spełnia naszych standardów zabezpieczeń, Google może zablokować każdą próbę logowania się z niej na Twoje konto. Mniej bezpieczne aplikacje mogą ułatwić hakerom dostęp do konta, więc blokowanie logowania z tych aplikacji pomaga je chronić.

Mniej bezpieczne aplikacje mogą zwiększyć podatność konta na ataki, dlatego Google automatycznie wyłączy to ustawienie, jeśli nie jest ono używane. Jeśli „Dostęp mniej bezpiecznych aplikacji” jest nadal włączony, zalecamy wyłączenie go i wybór bezpieczniejszych aplikacji.

250 zł na zakup telewizora. Do kiedy można zrealizować świadczenie?250 zł na zakup telewizora. Do kiedy można zrealizować świadczenie?Mikołaj Frączak

W jaki sposób bezpieczniejsze aplikacje pomagają chronić konto?

Gdy aplikacja innej firmy spełnia nasze standardy zabezpieczeń, możesz:

- Sprawdzić, na jak szeroki dostęp do konta zezwalasz aplikacji, jeszcze zanim połączysz ją z kontem Google.- Zezwolić aplikacji na dostęp tylko do wybranej części konta Google, np. poczty e-mail lub kalendarza.Połączyć konto Google z aplikacją bez ujawniania hasła.Odłączyć konto Google od aplikacji w dowolnym momencie.Zarządzanie aplikacjami i usługami innych firm mającymi dostęp do Twojego konta

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Aby pomóc bezpiecznie udostępniać dane, Google pozwala przyznawać aplikacjom i usługom innych firm dostęp do różnych części Twojego konta Google. Aplikacje i usługi innych firm to takie, które nie zostały utworzone przez Google, tylko przez inne firmy lub deweloperów.Na przykład możesz pobrać aplikację, która będzie Ci ułatwiać planowanie treningów ze znajomymi. Ta aplikacja może poprosić o dostęp do Twojego Kalendarza i Kontaktów Google, by zaproponować odpowiednią porę i znajomych, z którymi możesz się spotkać.

Sprawdzanie, do jakich informacji ma dostęp usługa innej firmy

Możesz sprawdzić, jaki poziom dostępu do konta ma inna firma i w jakich usługach Google może ten dostęp uzyskiwać.Otwórz sekcję zabezpieczeń na swoim koncie Google.W sekcji „Aplikacje innych firm mające dostęp do konta” kliknij Zarządzaj dostępem aplikacji zewnętrznych.Wybierz aplikację lub usługę, którą chcesz sprawdzić.

Blokowanie usłudze innej firmy dostępu do konta

Jeśli już nie ufasz lub nie chcesz używać aplikacji lub usługi innej firmy, możesz zablokować jej dostęp do swojego konta Google. Od tego momentu aplikacja lub usługa nie będzie już mogła uzyskać dostępu do informacji z Twojego konta Google, ale być może trzeba będzie poprosić o usunięcie danych, które już są w jej posiadaniu.

— Otwórz sekcję zabezpieczeń na swoim koncie Google.

- W sekcji „Aplikacje innych firm mające dostęp do konta” kliknij Zarządzaj dostępem aplikacji zewnętrznych.

- Wybierz aplikację lub usługę, którą chcesz usunąć.

- Kliknij Usuń dostęp.

Ważne: jeśli zablokujesz aplikacji lub usłudze innej firmy dostęp do swojego konta, może ona zachować informacje podane przez Ciebie: — po zalogowaniu się w niej za pomocą konta Google, — po przyznaniu jej dodatkowych uprawnień dostępu do konta Google.

Źródło: Google

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!