Jak zabezpieczyć firmowe urządzenia przed nieautoryzowanym dostępem?

Nieautoryzowany dostęp nadal stanowi jeden z największych problemów organizacji każdej wielkości. Konsekwencje tego mogą być poważne i obejmują naruszenia danych i straty finansowe, utratę reputacji i procesy sądowe. Dlatego niezwykle ważne jest, aby organizacje ustanowiły solidną strategię cyberbezpieczeństwa i wdrożyły najlepsze praktyki, aby skutecznie wykrywać nieautoryzowany dostęp i reagować na nie.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 17 stycznia 2024

Co to jest nieautoryzowany dostęp?

Według NIST nieautoryzowany dostęp ma miejsce wtedy, gdy „osoba uzyskuje logiczny lub fizyczny dostęp bez pozwolenia do sieci, systemu, aplikacji, danych lub innego zasobu”. Dostęp nieautoryzowany polega na ominięciu zabezpieczeń lub wykorzystaniu luk w infrastrukturze IT w celu uzyskania dostępu do systemów, do których dostęp powinni mieć jedynie uprawnieni użytkownicy. 

Jeśli Twoja organizacja ucierpi na skutek nieautoryzowanego ataku polegającego na dostępie do danych, konsekwencje mogą sięgać od naruszenia bezpieczeństwa danych i strat finansowych po niedostępność usług, a nawet utratę kontroli nad całą siecią. Przyjrzyjmy się przykładom nieautoryzowanego dostępu i jego konsekwencjom.

Jak więc chronić się przed nieautoryzowanym dostępem?

Z raportu Cybersecurity Insiders dotyczącego zarządzania tożsamością i dostępem za rok 2023 wynika, że ​​około połowa organizacji zatrudnia pracowników z większymi uprawnieniami dostępu, niż jest to wymagane na ich stanowiskach.  Zasada najmniejszych uprawnień wymaga regularnego sprawdzania uprawnień dostępu użytkowników, aby zapewnić użytkownikom minimalny dostęp do wrażliwych danych i systemów krytycznych. Zastanów się nad przyznaniem swoim pracownikom wystarczających uprawnień dostępu, aby mogli wykonywać swoje podstawowe obowiązki. Dzięki temu możesz wdrożyć podejście just-in-time, aby w razie potrzeby przyznać im tymczasowy dodatkowy dostęp.

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Rozważ wdrożenie silnej polityki zarządzania hasłami, która pomoże Ci w tworzeniu, zarządzaniu i zabezpieczaniu poświadczeń użytkowników. Właściwa polityka może również pomóc w przyjęciu zdrowych nawyków dotyczących haseł oraz utrzymaniu odpowiedniej złożoności, długości i niepowtarzalności haseł, a także regularnej rotacji haseł.  Ponadto polityka zarządzania hasłami powinna określać osoby lub role odpowiedzialne za generowanie i nadzorowanie haseł użytkowników w Twojej organizacji. Przestrzegając dobrze określonych zasad, Twoja organizacja może zwiększyć ogólne bezpieczeństwo haseł i zmniejszyć ryzyko nieautoryzowanego dostępu.

Korzystaj z uwierzytelniania wieloskładnikowego

Oprócz ochrony haseł kolejnym ważnym krokiem w kierunku ochrony kont jest zastosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA). Często dochodzi do nieautoryzowanego dostępu w wyniku wykorzystania pojedynczego konta lub danych uwierzytelniających użytkownika. Jeśli jednak korzystasz z uwierzytelniania wieloskładnikowego, możesz skutecznie powstrzymać tego typu próby nieautoryzowanego dostępu. Wymaganie dodatkowego etapu weryfikacji tożsamości, takiego jak wysłanie jednorazowego kodu dostępu na urządzenie mobilne użytkownika, zapobiegnie kontynuacji nieupoważnionym podmiotom.  Według firmy Microsoft przyjęcie usługi MFA może zapobiec w przybliżeniu 99,9% naruszeń kont użytkowników, znacznie wzmacniając zabezpieczenia przed nieautoryzowanym dostępem.

Monitorowanie aktywności użytkowników może pomóc w wykrywaniu i zapobieganiu nieautoryzowanemu dostępowi, zagrożeniom wewnętrznym i potencjalnym naruszeniom bezpieczeństwa. Monitorując, kto co robi w infrastrukturze IT Twojej organizacji, będziesz w stanie szybko wykryć oznaki nieautoryzowanej aktywności. Dlatego tak ważne jest skonfigurowanie kompleksowego rozwiązania do monitorowania aktywności użytkowników (UAM), które będzie w stanie przechwytywać i analizować aktywność w systemie.  Rozwiązania UAM zazwyczaj zapewniają wiele różnych funkcji. Zalecamy wybranie oprogramowania do nagrywania sesji, które umożliwia monitorowanie plików dziennika, zdarzeń systemowych, ruchu sieciowego i innej aktywności użytkowników, aby pomóc Ci zidentyfikować wszelkie nietypowe lub podejrzane wzorce, które mogą wskazywać na nieautoryzowany dostęp.

Czy logowanie wieloskładnikowe jest w pełni bezpieczne?Czy logowanie wieloskładnikowe jest w pełni bezpieczne?Rafał Stępniewski

Utrzymuj bezpieczną infrastrukturę IT Aby zwiększyć ochronę przed nieautoryzowanym dostępem, połącz oprogramowanie monitorujące z odporną zaporą ogniową. Podczas gdy oprogramowanie monitorujące może wykrywać zagrożenia wewnętrzne w czasie rzeczywistym, zapora sieciowa może służyć jako bariera ochronna, chroniąca sieci, aplikacje internetowe, bazy danych i systemy krytyczne przed nieautoryzowanymi włamaniami. Dla organizacji niezwykle ważne jest również regularne przeprowadzanie ocen podatności i testów penetracyjnych korporacyjnej infrastruktury IT. Jednym z najbardziej zaniedbywanych zagrożeń bezpieczeństwa jest brak szybkiej aktualizacji systemów ochrony. Atak na systemy Czerwonego Krzyża w styczniu 2022 r., podczas którego naruszono dane ponad 515 000 osób, jest żywym przykładem tego, jak niezałatane luki mogą prowadzić do straszliwych konsekwencji. 

CZYTAJ TEŻ Optymalizacja procesów inżynieryjnych z EPLAN

Korzystaj z analiz zachowań użytkowników

Rozważ wdrożenie analizy jednostek i zachowań użytkowników (UEBA) w celu analizowania wzorców aktywności użytkowników, dzienników dostępu i profili zachowań. Ustalając punkt odniesienia dla normalnego zachowania użytkownika, narzędzia UEBA automatycznie identyfikują anomalie, które mogą wskazywać na nieautoryzowany dostęp, złośliwą aktywność i naruszenie bezpieczeństwa konta. Na przykład, jeśli użytkownik nagle zaloguje się do systemu w nietypowym czasie lub z nieznanego urządzenia, narzędzia UEBA mogą powiadomić Twoich specjalistów ds. bezpieczeństwa. Zespół ds. bezpieczeństwa może następnie zbadać problem i szybko zareagować. 

Niezwłocznie reaguj na incydenty cyberbezpieczeństwa Twój zespół ds. bezpieczeństwa musi natychmiast reagować na alerty bezpieczeństwa. Na przykład, jeśli wykryjesz podejrzane próby logowania z konta, Twoi specjaliści ds. bezpieczeństwa powinni być w stanie natychmiast odwołać dostęp do konta i zablokować sesję, aby zapobiec włamaniom. W idealnym przypadku powinieneś mieć również dobrze zorganizowany plan reagowania na incydenty, określający obowiązki zespołu reagowania na incydenty i określający jasne kroki, które należy wykonać w przypadku próby nieautoryzowanego dostępu lub incydentu związanego z bezpieczeństwem.

Przeprowadź szkolenie w zakresie świadomości bezpieczeństwa Ponieważ napastnicy często atakują ludzi, a nie maszyny, należy przejść od podejścia do cyberbezpieczeństwa skoncentrowanego na technologii na podejściu skoncentrowanym na ludziach i uczynić swoich pracowników pierwszą linią obrony. W tym celu regularnie przeprowadzaj szkolenia w zakresie świadomości bezpieczeństwa, aby na bieżąco informować pracowników o najnowszych zagrożeniach cyberbezpieczeństwa i informować ich o najlepszych praktykach w zakresie bezpieczeństwa, w tym o tym, jak identyfikować podejrzane działania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!