Jak dbać o bezpieczeństwo urządzeń mobilnych?

Często podróżujesz w celach biznesowych? Jesteś cyfrowym nomadą? A może po prostu często wyjeżdżasz na mniejsze lub większe wyjazdy wakacyjne? Niezależnie od celu Twoich wycieczek, warto zadbać o bezpieczeństwo urządzeń mobilnych. W jaki sposób? Sprawdź, czytając tekst!

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 28 marca 2023

Urządzenia mobilne — Twój przyjaciel w podróży

Smartfon, tablet i laptop — to nasi przyjaciele zarówno w pracy, jak i w domu. Z ich pomocą możemy kontaktować się z kontrahentami, przyjaciółmi, znajomymi. Są nieodzowne i pomocne w nowych miejscach. Bardzo istotne jest, by dbać o bezpieczeństwo korzystania z nich. Pierwszą zasadą, o której warto pamiętać jest: STÓJ. POMYŚL. POŁĄCZ.

Jeśli chcemy skorzystać z zasobów sieci i naszego urządzenia mobilnego, w pierwszej kolejności stańmy, upewnijmy się, czy jesteśmy w bezpiecznym miejscu i unikniemy niepotrzebnych zagrożeń.

Cyberbezpieczeństwo podczas podróżyCyberbezpieczeństwo podczas podróżyMichał Górecki

W drugiej kolejności pomyślmy i zastanówmy się, czy droga do wirtualnego świata jest bezpieczna. Korzystajmy z internetu i jego dobrodziejstw z rozwagą, pamiętając o naszym otoczeniu.

Ostatnim etapem jest POŁĄCZ. Skorzystaj z internetu i ciesz się bezpiecznym korzystaniem z ulubionego, mobilnego sprzętu.

Jak dbać o bezpieczeństwo danych osobowych? 

Nasze dane osobowe to obecnie jedna z najcenniejszych informacji. Warto chronić je. Dlatego warto mieć silne hasło na swoim urządzeniu mobilnym, albo najzwyczajniej skorzystać z czytnika linii papilarnych, jeśli tylko urządzenie je posiada. W dodatku jest on bardzo pomocny — chroni dane zgromadzone na komputerze/laptopie/smartfonie w wypadku kradzieży lub zgubienia urządzenia. 

Bądź świadomym użytkownikiem aplikacji na urządzenia mobilne. Staraj się korzystać z tych, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł, a unikaj tych, które wyglądają podejrzanie albo mają wątpliwą reputację. Uważnie czytaj komunikaty, w których aplikacje proszą o przyznanie uprawnień. Często proszą o możliwość korzystania z listy kontaktów, zdjęć, historii lokalizacji. To cenne dane, zastanów się, czy chcesz je udostępnić. 

Staraj się wyłączać Wi-Fi oraz Bluetooth w momencie wizyt w centrach handlowych, sklepach i innych miejscach publicznych. Często są one wykorzystywane do rejestracji naszego położenia. Wyłączaj je zatem, jeśli nie korzystasz z nich. Uważaj na hotspoty z Wi-Fi, ponieważ publicznie dostępne sieci bezprzewodowe mogą być niebezpieczne.

Check Point i Samsung będą razem pracować nad bezpieczeństwem urządzeń mobilnychCheck Point i Samsung będą razem pracować nad bezpieczeństwem urządzeń mobilnychMonika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Treści, które będziesz wysyłać przez internet mogą być potencjalnie widoczne dla innych osób. Dlatego należy unikać w sytuacji korzystania z sieci publicznej np. logowania się do serwisów bankowości internetowej, serwisy społecznościowe czy pocztę elektroniczną. 

Aktualizuj na bieżąco system w urządzeniach mobilnych

Kolejnym aspektem istotnym pod kątem bezpieczeństwa korzystania z serwisów internetowych jest stałe dbanie o aktualizację oprogramowania na komputerach, smartfonach i tabletach. Pomaga to w ochronie przed atakami hakerskimi oraz szkodliwym oprogramowaniem. 

Warto również starać się zachować porządek na naszym urządzeniu mobilnym. Jeśli konkretna aplikacja już nie jest nam potrzebna, warto ją odinstalować. Dzięki tej prostej praktyce skuteczniej zadbasz o bezpieczeństwo swojego urządzenia mobilnego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!