Cyberbezpieczeństwo podczas podróży

Przemieszczanie się, używanie technologii mobilnych powinno wzmagać u nas świadomość, że cyberprzestępcy atakują zawsze, niezależnie od tego gdzie się znajdujemy. Jak zwiększyć cyberbezpieczeństwo podczas podróży?

  • Michał Górecki
  • /
  • 23 sierpnia 2022

Pandemia Covid-19 ograniczyła podróże. Jednak po jej ustaniu zaczęliśmy podróżować nie mniej często niż wcześniej. W niektórych krajach turystów jest nawet więcej. Nasza mobilność, łatwość przemieszczania się może uśpić czujność. Cyberprzestępcy nie odpoczywają i czyhają na nas również gdy my się przemieszczamy. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić kilka zasad, które pomogą zmniejszyć ryzyko ataku cybernetycznego podczas podróży.

Co to jest urządzenie końcowe?

Każdy użytkownik urządzenia elektronicznego, które łączy się z internetem powinien wiedzieć o czymś, co nazywa się cyberhigiena. To określony zestaw czynności i zachowań, które pozwalają na bezpieczne i zdrowe korzystanie z urządzeń elektronicznych. Podobnie jak każdego dnia w życiu wprowadzamy określoną rutynę związaną np. ze śniadaniem o określonej porze, myciem zębów i codziennym bieganiem, tak w przypadku używania urządzeń elektronicznych musimy też taką rutynę sobie ustalić. Dla urządzeń elektronicznych użytkowanych na co dzień, nasza domowa, czy firmowa sieć komputerowa, routery za pomocą których łączą się z internetem jest codziennością.

Będzie likwidacja opłat ewidencyjnych? Zmiana m.in. dla kierowcówBędzie likwidacja opłat ewidencyjnych? Zmiana m.in. dla kierowcówMartyna Kowalska

Nawet jeśli sieć jest bardzo dobrze chroniona, to użytkując urządzenia mobilne poza nią narażamy ją na niebezpieczeństwo. Wszystko dlatego, że urządzenia te traktowane są jako tzw. urządzenia końcowe. Ich specyfika polega na tym, że są w stanie łączyć się z różnymi sieciami internetowymi. Mogą to być sieci w hotelach, publicznie dostępny sieci Wifi udostępniane w miastach, czy nawet na plażach. Przez to punkty końcowe narażone są na spore zagrożenia. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której komputer korzysta najpierw z ogólnodostępnej sieci Wifi, a potem łączy się z biurową lub domową siecią. Jeśli zdarzy się, że podczas korzystania z niezabezpieczonego WIFi zostanie zainfekowany, bardzo prawdopodobne jest, że wirusy przeniosą się na sieć domową lub firmową.

Ataki hakerskie

Hakerom wystarczy bowiem uzyskać dostęp do jednego urządzenia, by łatwiej było im dostać się do całej sieci komputerowej. Wcale nie musza atakować sieci od razu. Zwykle skanują sieć, sprawdzają jej najsłabsze punkty i w odpowiednim momencie przeprowadzają atak typu ransomware.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Hakerzy wysyłają nam np. plik z planem podróży. Plik jest zainfekowany. Bardzo łatwo „wrzucić” taki plik poprzez otwartą sieć na lotnisku.

Aktualizacje systemowe

I właśnie dlatego najlepsza ochroną są aktualizacje systemowe. Koniecznie trzeba więc zgadzać się na nie i robić je. Dobrze jest sprawdzić powód wprowadzenia konkretnej aplikacji. Jeśli nie jest ona związana z ulepszeniem oprogramowania, raczej pewnym jest, że to łatanie jakiejś dziury w systemie.

Instalowanie gier

Ważne by nie instalować na komputerze przypadkowych aplikacji, programów. Zdarza się, że zawierają oprogramowanie, które ma na celu przejąć kontrolę nad urządzeniem. Szczególnie uważnym trzeba być w momencie współdzielenia zasobów internetowych z innym użytkownikiem. Udzielając komuś zgody na skorzystanie z „naszego” internetu dajemy możliwość dostania się do naszych zasobów. Trudno amatorowi zorientować się czy ktoś nie zainstalował nam oprogramowania szpiegującego.

Zamykaj laptopa

Jednym z częstych błędów jest pozostawianie otwartego laptopa w miejscu publicznym. Pamiętaj by zawsze blokować komputer hasłem dostępowym. Im trudniej się do niego dostać, tym lepiej.

Szyfrowanie danych

Dobrym sposobem obrony jest szyfrowanie danych komputera. Nawet gdy zostanie on skradziony lub zagubiony, nikt niepowołany nie dostanie się do zasobów sprzętowych.

Jeśli wiec często podróżujesz, korzystaj z lokalnych kart sim z internetem mobilnym, tak by nie korzystać z ogólnodostępnych darmowych punktów Wifi. Można tez kupić mobilny router WI-Fi, tak by można było z niego korzystać samodzielnie bez współdzielenia internetu z innymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!