Zasilacz UPS – jak działa?
Jak działa zasilacz UPS? W prostych słowach wyjaśniamy zasadę działania UPS
- Anna Malinowska
- /
- 24 sierpnia 2022
Zasilacz UPS jest rozwiązaniem, które pomaga ograniczyć braki w dostępie do zasilania. Nagłe wyłączenie prądu może przecież spowodować, że stracimy ważne dane lub awarię urządzenia. Żeby ograniczyć ryzyko takich strat, warto zainwestować w zasilacz UPS. Jak działa takie urządzenie?
Jak działa UPS?
Zasilacz UPS działa tak jak akumulator. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie sprzętu elektronicznego przed wyłączeniem gdy dochodzi do przerwy w dostawie energii albo gdy w sieci jest nagły spadek napięcia. Zasilacz UPS utrzymuje napięcie w zależności od jego pojemności. Jeśli zasilacz UPS ma bardzo dużą wydajność, to często wyposaża się go w przynajmniej kilka akumulatorów.
Zasilacz UPS ładuje swoje akumulatory gdy urządzenie jest podłączone do sieci elektrycznej. UPS składa się z prostownika zamieniające prąd zmienny w prąd stały, a także falownika, zamieniającego prąd stały w zmienny po to by zasilić urządzenia elektryczne. UPS nie służy temu by można było pracować bardzo długo na takiej „baterii”. Jego głównym celem jest to by w razie przerwy w dostawie prądu można było zapisać dane i bezpiecznie wyłączyć sprzęt elektroniczny.
Rodzaje UPS
UPS on-line
UPS on-line izoluje urządzenia elektryczne od prądu sieciowego poprzez zasilanie go bez przerwy prądem z akumulatora. Akumulator jest ładowany prądem z sieci elektrycznej.
UPS off-line
Zasada działania UPS off-line jest trochę inna. Wystarczy, że urządzenie wykryje, że napięcie w sieci elektrycznej spada, przełącza się na zasilanie z baterii. Powoduje to, że nadają się do awaryjnego zasilania pojedynczych urządzeń. Tego rodzaju urządzeń nie stosujemy w przypadku chęci zasilenia najważniejszych urządzeń.
UPS line-interactive
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
W gospodarstwach domowych dobrze spisze się zasilacz UPS w formie line-interactive. Zasada działania jest bardzo podobna do UPS off-line. Różnica przede wszystkim polega na tym, że domowy UPS jest w stanie zasilić urządzenia z akumulatora dokładnie wtedy gdy wystąpi zerowe napięcie w sieci.
Moc urządzenia UPS
Żeby wybrać dobry UPS trzeba najpierw zorientować się, które urządzenia musimy koniecznie zabezpieczyć. Jeśli będzie to tylko jeden komputer, wystarczy nam niewielka moc. Jeśli potrzebne będzie zabezpieczenie kilku, strategicznych urządzeń, trzeba będzie więcej mocy. Prosta zasada zakłada, że moc zasilacza powinna być sporo wyższa niż łączna moc wszystkich sprzętów, które zabezpieczamy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?