Jak zablokować niechciane SMSy?

Niechciane SMSy to poważny kłopot. Nie dość, że utrudniają właściwy sposób komunikacji, to jeszcze mogą być źródłem złośliwego oprogramowania. Jak zablokować niechciane SMSy?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 sierpnia 2022

SMSowy spam wysyłany jest przede wszystkim po to by wyłudzić dane od użytkownika telefonu albo spowodować, by użytkownik pobrał złośliwe oprogramowanie. Spamerzy są w stanie wyłudzić od odbiorców wiele danych, wysyłają też zainfekowane pliki. Co istotne, podszywając się pod znane, duże instytucje są coraz bardziej wiarygodni. Coraz rzadziej tworzą wiadomości z literówkami, czy błędami gramatycznymi. Wszystko po to by wzbudzać zaufanie.

Niechciane SMSy

Warto jednak wiedzieć, że są sposoby na to by niechciane SMSy do nas nie przychodziły. Przede wszystkim trzeba bardzo uważnie czytać wszystkie wiadomości, które do nas docierają, a szczególną uwagę powinny wzmóc wiadomości od nieznanych nadawców. Szczególnie niebezpieczne mogą być SMSy, które wyglądają jak reklamy albo bardzo korzystne oferty. Jeśli coś wygląda zbyt atrakcyjnie, może być oszustwem. Rekomendujemy by nie otwierać wiadomości, które przychodzą z nieznanych numerów. Trzeba tutaj jednak zachować daleko idący rozsądek, żeby nie zdarzyło się, że pominiemy jakąś ważną informację.

Jak bronić się przed kradzieżą tożsamości?Jak bronić się przed kradzieżą tożsamości?Martyna Kowalska

Innym sposobem jest po prostu nie odpisywanie na wiadomości, które przychodzą z nieznanych numerów. Przede wszystkim nie wolno udostępniać danych osobowych przez SMS. Nawet jeśli na początku przestępcy takich danych od nas nie wymagają, gdy zaczniemy odpisywać na ich wiadomości, szybko okaże się, że za pomocą trików socjotechnicznych, „wyciągną” od nas dane.

Zamiast smsów, używaj komunikatorów

Trzeci sposób to rezygnacja z SMSów w celu prowadzenia regularnej komunikacji. Gdy będziemy unikali przyjmowania takich wiadomości, z czasem ich liczba się zmniejszy. Mało tego. Są osoby, które traktują każdy SMS jakby był wiadomością zainfekowaną.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Sprawdź czy twój operator zapewnia ochronę przed wiadomościami SMS ze spamem. Operatorzy inwestują w narzędzia, które pozwalają identyfikować numery, wysyłające numery spamowe. Dzięki temu takie wiadomości, podobnie jak w przypadku skrzynki e-mail, mogą od razu trafić do SPAMU, a my nie będziemy ich czytali. Zmniejszamy tym samym ryzyko „ściągnięcia” na siebie złośliwego oprogramowania.

Filtrowanie niechcianych wiadomości

Niektóre smartfony mają opcję przenoszenia wiadomości do konkretnych folderów. Odpowiednie ustawienia telefonu pozwalają na filtrowanie SMSów. Może się to wydawać uciążliwe, ale z czasem przyzwyczaimy się do tego, że nie wszystkie wiadomości, które otrzymujemy są warte uwagi.

Ochrona własnego numeru

Jak już wspominaliśmy, warto znacząco ograniczyć komunikację SMSową. Co za tym idzie, najlepiej będzie chronić własny numer telefonu i nie podawać go w miejscach, które nie wydają nam się godne zaufania. Chodzi tu o serwisy z promocjami, czy niezwykle atrakcyjnymi ofertami. Z ostrożnością podchodźmy też do pozostawiania swoich danych (szczególnie numeru telefonu) we wszelkich formularzach.

Im więcej uwagi włożymy w to, jak chronimy swój numer telefonu, tym mniej narażamy się na niechciane, a co za tym idzie, niebezpieczne SMSy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!