Credit Agricole: Oszuści naciągają przez wyszukiwarki internetowe

W ostatnim czasie pojawiły się przypadki wykorzystywania przez oszustów mechanizmu reklam internetowych – ostrzega Credit Agricole. W ich sidła można wpaść, szukając za pomocą wyszukiwarki strony do logowania w bankowości elektronicznej. Wśród pierwszych odpowiedzi pojawiają się czasem linki do… fałszywych witryn!

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 września 2022

Credit Agricole o niebezpieczeństwie w przeglądarkach

Aby skorzystać ze strony logowania, niektóre osoby wyszukują ją w wyszukiwarce. Może to być np. Google. Niestety, jak zauważa Credit Agricole, zdarza się, że pierwszy z wyników wyszukiwania jest reklamą z linkiem, która prowadzi do fałszywej strony. CA przyznaje, że jest ona bardzo podobna do oryginału.

Osoba, która wejdzie na taką stronę, a następnie poda dane logowania oraz kolejne, wymagane przez oszustów może stracić pieniądze z konta.

Niebezpieczne frazy w wyszukiwarkach

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Bank zauważa, że kiedy wpisujemy w wyszukiwarce frazę „CA24 logowanie” po chwili pojawi nam się dość długa lista stron. Na czołowej pozycji może pojawić się właściwa strona jednak jak pokazuje doświadczenie, bywa zupełnie inaczej. „Oszuści wykupują odpowiednio przygotowane reklamy, które wyświetlają się wyżej niż legalne linki. Nieświadomy użytkownik zazwyczaj klika w pierwszą pozycję. Wtedy pojawia się fałszywa strona” – przestrzega Credit Agricole. 

Jak rozpoznać fałszywą stronę banku?

Niestety rozróżnienie na pierwszy rzut oka oryginału od fałszywki jest bardzo trudne. Są podobieństwa graficzne. Warto jednak zwrócić uwagę, że adres strony jest inny niż prawidłowy. W przypadku CA może brakować obrazka bezpieczeństwa, a wprowadzane hasła nie są zamaskowane.

Pojawiają się także żądania wprowadzenia kolejnych danych, w tym również kodów SMS, dzięki którym przestępcy mogą uruchomić np. płatności BLIK. Oczywiście na nasze konto. 

Jak korzystać bezpiecznie ze strony logowania

Specjaliści z Credit Agricole radzą, by dodać stronę logowania do ulubionych w przeglądarce. Można również ustawić skrót do niej na pulpicie. Innym sposobem jest korzystanie z przycisku „logowanie” bezpośrednio na stronie głównej banku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!