Windows 11 – do kiedy trzeba zrobić aktualizację?

Windows 11 to kolejne wydanie najbardziej znanego systemu operacyjnego. Choć sam Windows 11 jest już na rynku od kilku miesięcy, nie znaczy, że wszystkie komputery samodzielnie zostaną zaktualizowane do nowej wersji.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 sierpnia 2022

Windows 10 miał być ostatnią wersją systemu operacyjnego. Jego kolejne wcielenia miały być aktualizacjami do już istniejącego systemu i oferowana jako oprogramowanie dystrybuowane w formie abonamentowej. Ostatecznie jednak zdecydowano się na nową odsłonę systemu. System zaprezentowano w połowie 2021, a udostępniono pod koniec 2021.

Wciąż jednak nie wszystkie firmy zdążyły przygotować się do aktualizacji Windows 11. Wszystko przez to, że specjaliści IT zajęci byli zmianami związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa infrastrukturze w związku pracą zdalną.

Dobrej jakości szafa rack — zakup, na który Cię staćDobrej jakości szafa rack — zakup, na który Cię staćRafał Stępniewski

Wymagania dla Windows 11

Okazało się też, że w niektórych przypadkach będzie konieczna modyfikacja sprzętu. Choć specyfikacja techniczna nie ma zbyt wysokich wymaga to jednak część elementów, takich jak chociażby procesor nie mogą być starsze niż z 2018 roku. W efekcie wiele stacji roboczych musi być wymienionych.

Strony pomocy technicznej Windowsa zawierają dokładną instrukcję jak przeprowadzić aktualizację. Trzeba też zdać sobie sprawę z faktu, że nie wszystko – mimo ciągłych poprawek – działa jeszcze jak powinno. Fora internetowe pełne są opisów problemów związanych z faktem, że Windows 11 może nie działać z oprogramowaniem Oracle VirtualBox. Problemy pojawiają się także ze sterownikami Intel Smart Sound.

Nowe funkcje Windows 11

No dobrze. A jak wygląda Windows 11? Na pierwszy rzut oka tak jak poprzednia wersja. Całkiem nowe jest jednak Menu Start. Pasek zadań przypomina to, co znamy z komputerów Apple. To powoduje, że na nowo trzeba będzie nauczyć się nowych funkcjonalności. Gdybyśmy jednak zauważyli jakieś problemy z działaniem Windows 11, to w ciągu 30 dni możemy powrócić do Windows 10.

Wciąż wiele programów nie jest kompatybilnych z Windows 11 więc mogą one nie działać. To powoduje, że spora grupa firm wstrzymuje decyzję o aktualizacji systemu.

Aktualizację trzeba przeprowadzić do połowy 2025 roku.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Od momentu wdrożenia Windows 11 polityka aktualizacji będzie zupełnie inna. Pojawi się tylko jedna aktualizacja rozwojowa. Systemy Windows 10 Home i Pro są wspierane przez 24 miesiące. Licencje Enterprise i Education będą miały rozszerzoną do 36 miesięcy pomoc techniczną i aktualizacje zabezpieczeń.

Czy Windows 11 jest popularny?

Badania przeprowadzone przez firmę AdDuplex na 5000 użytkowników pokazują, że tzw. adaptacja systemu Windows 11 wynosi zaledwie 19,4%. To wzrost o ledwie 0,01 punktu procentowego w porównaniu z identycznym badaniem przeprowadzonym w lutym 2022 roku.

Badania na większą skalę przeprowadzono w styczniu 2022 roku. Próba na 60 tysiącach komputerów ukazała, że zaledwie 16,1% z nich pracowało pod kontrolą Windowsa 11.

Wszystko dlatego, że Windows 11 może sprawiać problemy z wieloma programami specjalistycznymi. Jak jednak przekonuje Microsoft, wszystkie błędy zostały już naprawione i można swobodnie instalować system.

Oficjalne komunikaty Microsoft wskazują, że Windows 11 działa szybciej niż poprzednie wersje. Jest też bezpieczniejszy. Jednak ze względu na słabe przyjęcie przez odbiorców systemu, niedługo ma pojawić się wersja systemu operacyjnego Windows 11 — 22H2.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!