Jesteś fanem Windowsa XP? Sprawdź, jak nadal z niego korzystać

Całkiem spora grupa wielbicieli Windowsa XP cały czas tęskni za tym systemem operacyjnym. Choć nie jest on najbezpieczniejszy i ma wiele luk, które mogą wykorzystać hakerzy, chętnie by z niego nadal korzystali. Można to robić, choć już nieoficjalnie. Sprawdż możliwości, które daje pewna nowa aplikacja.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 6 czerwca 2023

Czy Windows wspiera jeszcze Windows XP? 

Microsoft od dawna zaniechał wsparcia dla systemu Windows XP. W rezultacie firma nie skupia się na zapewnianiu zgodności swoich usług i oprogramowania z tym systemem. Również nie są już publikowane nowe aplikacje dedykowane dla Windows XP. Zatem, jeśli ten system jest niestabilny lub zostanie znaleziona luka w zabezpieczeniach, Microsoft nie podejmuje już żadnych działań, które miałyby ją naprawić. Nie wspiera od dawna tej wersji systemu. 

Microsoft rezygnuje z bezpiecznej przeglądarki internetowejMicrosoft rezygnuje z bezpiecznej przeglądarki internetowejMartyna Kowalska

Nadal istnieje pewna liczba użytkowników, którzy z upodobaniem korzystają z systemu Windows XP. Są to głównie osoby z niszowych grup, które cenią sobie starsze gry wideo, które nie działają dobrze na nowszych komputerach i systemach operacyjnych. Inni użytkownicy nie łączą swoich komputerów z internetem i nie przejmują się lukami w zabezpieczeniach, ponieważ ich PC spełnia swoje zadanie od wielu lat i nie widzą potrzeby zmian. Niestety, wszyscy ci użytkownicy mogą napotkać problemy w przypadku konieczności ponownej instalacji systemu.

Czy system MAC jest lepszy od Windowsa?Czy system MAC jest lepszy od Windowsa?Martyna Kowalska

Aktywacja Windowsa XP jest niemożliwa, nawet jeśli posiada się teoretycznie ważną licencję. Mechanizm antypiracki systemu wymagał wcześniej połączenia telefonicznego z konsultantem Microsoftu lub uwierzytelnienia klucza licencyjnego za pomocą Internetu. Obecnie Microsoft nie oferuje już tych usług dla systemu Windows XP.

W jaki sposób aktywować system Windows XP na swoim komputerze? 

Coraz więcej użytkowników korzysta z aplikacji o nazwie Windows XP Activation: GAME OVER. To bardzo ciekawe zjawisko, gdyż po raz pierwszy społeczność zaczyna się jednoczyć wokół konkretnego narzędzia. Chociaż nie jest to nowa aplikacja, od dłuższego czasu pojawiały się wzmianki o niej na platformie Reddit. Jednak dzięki wpisowi na blogu TinyApps, narzędzie to stopniowo staje się popularne i zdobywa status domyślnego wyboru.

Windows Copilot — dzięki niemu prozmawiasz z komputeremWindows Copilot — dzięki niemu prozmawiasz z komputeremAnna Petynia-Kawa

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jest to szczególnie istotne z kilku powodów. Po pierwsze, tego rodzaju narzędzia często były wykorzystywane w celach pirackich i rozpowszechniane przez podejrzane strony internetowe oraz sieci peer-to-peer. Wiele z tych źródeł było pełne trojanów, wirusów i innych szkodliwych programów udających narzędzia do łamania zabezpieczeń antypirackich. W przypadku omawianego narzędzia, jego rozmiar to 18432 bajty, a jego SHA-256 hash można znaleźć na stronie TinyApps. Te informacje pozwalają jednoznacznie odróżnić oryginalne narzędzie od potencjalnie zawirusowanej podróbki.

Jak wyglądają aspekty prawne? Czy to zgodne z prawem? 

Warto zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce, korzystanie z tego typu narzędzi, jak również wszelkiego innego oprogramowania służącego do łamania zabezpieczeń antypirackich, jest nielegalne (zgodnie z Artykułem 267 ustawy Kodeks karny). W polskim prawie nie ma specjalnych przepisów dotyczących porzuconego oprogramowania przez producenta. Nawet posiadając ważną licencję na system, użytkownik łamie prawo używając tego rodzaju oprogramowania. Wykorzystanie takiego narzędzia na komputerach firmowych niesie ze sobą poważne ryzyko karne.

Czy Linux działa razem z Windows?Czy Linux działa razem z Windows?Michał Górecki

Jeśli jednak ktoś posiada starszy komputer w domu, na którym chce grać w retro-gry, lepiej skorzystać z narzędzia, które jest wspierane przez społeczność, niż szukać cracków w sieci peer-to-peer, w których mogą być potrzebne pliki lub groźne oprogramowanie malware.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!