Czy system MAC jest lepszy od Windowsa?

W internecie od wielu lat trwa dyskusja o tym, czy Windows jest lepszy od Maca, czyli platformy, którą od lat rozwija Apple. Trudno o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo obie firmy stawiają na zupełnie inne priorytety. Którą platformę wybrać?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 kwietnia 2021

Co różni MacOS od Windowsa?

Niemal wszystko. Warto rozpocząć od tego, że Windows — mimo tego, że jet ekosystemem zamkniętym — występuje na urządzeniach wielu firm. Możemy odnaleźć go zarówno na budżetowcach za 1500 złotych, jak i na profesjonalnych laptopach czy komputerach gamingowych, które kosztują po 10 tysięcy złotych.

MacOS to system, którym Apple nie chce się z nikim dzielić. Jeśli chcemy pracować z tą platformą, to musimy kupić sobie MacBooka, nie ma innego sposobu. Dla wielu osób jest to atut, jednak często krytykuje się też to rozwiązanie. Wydaje się, że konsensus w tej kwestii nigdy nie zostanie osiągnięty.

Windows podchodzi też bardziej liberalnie do kwestii oprogramowania. Przede wszystkim jest go nieco więcej. Owszem, na platformę od Apple aplikacji na pewno nie brakuje, jednak ich dodatkowa weryfikacja skutkuje pewnego rodzaju zawężeniem listy. W zamian dostajemy zaś większą kontrolę nad aplikacjami, co skutkuje tym, że bardzo trudno znaleźć złośliwe oprogramowanie na MacOS.

Obie firmy inaczej widzą też kwestię rozbudowy platformy. MacBooki nie są zbyt podatne na dodatkową rozbudowę. Niby jest ona w jakimś określonym stopniu możliwa, jednak na pewno nie na taką skalę, jak urządzenia napędzane platformą od Microsoftu. Dla wielu osób to kluczowa różnica.

Jak wygląda praca z MacOS a jak z Windowsem?

W ekosystemie Apple nadrzędne są dwie rzeczy: dock, czyli dolny pasek z aplikacjami oraz Finder, czyli miejsce, gdzie szybko możemy przejrzeć całe oprogramowanie, jakim dysponujemy. Pulpit pełni tu nieco inną rolę niż w Linuxach czy na Windowsie.

Microsoft Windows ma dwie strefy nadrzędne: menu start, gdzie możemy szybko znaleźć wszystkie kluczowe elementy systemu oraz aplikacje, a także pulpit, gdzie od ery Windowsa 3.11 znajdują się szybkie skróty do aplikacji, jakie mamy zainstalowane.

Windows wykazuje też większą podatność na modyfikacje, choć w obecnych czasach mało kto podchodzi do kwestii modowania systemu na poważnie. W Apple raczej cała praca polega na tym, że to użytkownik musi nieco dostosować się do platformy, nie odwrotnie. Ceną za ten „dyskomfort” jest niesamowita płynność działania oraz ogromna intuicyjność.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ekosystem w MacOS a ekosystem na Windowsie

Windows miał ogromną szansę na zbudowanie swojego własnego ekosystemu, jednak część tych nadziei została pogrzebana wraz z zakończeniem projektu Windows Phone. Oczywiście wciąż isnieje wiele aplikacji pośredniczących w komunikacji na przykład laptopa ze smartfonem z Androidem na pokładzie.

Apple wykorzystuje to, że posiada swój smartfon, tablet czy szereg rozwiązań multimedialnych i bardzo umiejętnie łączy je w spójną, przemyślaną całość. Bez dwóch zdań, jeśli mamy iWatcha oraz iPhone, to kolejnym naturalnym krokiem wydaje się właśnie zakup MacBooka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!