System operacyjny MAC. Jak działa?
Najpopularniejszą platformą inhalowaną na komputerach PC i laptopach od wielu lat jest Windows. W skali globalnej, wliczając w to smartfony, najpopularniejszą platformą jest Linux. Gdzieś w tle od zawsze funkcjonował MacOS, czyli autorska platforma od Apple. Jak działa Mac i co go wyróżnia?
- Anna Malinowska
- /
- 14 kwietnia 2021
MacBook, czyli ekosystem na pierwszym miejscu
Apple słynie z kilku rzeczy. Tą cechą, która zapewniła firmie globalny sukces, jest skrupulatne budowanie własnego ekosystemu. Tutaj nie ma żadnej przypadkowości, każdy element pasuje do siebie, niczym kolejne elementy w wielkiej układance z puzzli.
Jeśli mamy telefon z logo Apple, a więc iPhone, którego dodatkowo połączymy z MacBookiem, to z obu urządzeń będziemy mogli szybko odpisywać na SMS-y czy zarządzać książką adresową, a nawet odbierać połączenia telefoniczne.
Od wielu lat standardem jest też dynamiczna synchronizacja notatek, a nawet zakładek w przeglądarce. Treści, które zobaczyliśmy na mobilnej wersji Safari i dodaliśmy do kart, możemy szybko odtworzyć na desktopowej wersji przeglądarki. To ogromne ułatwienie i oszczędność czasu.
Ekosystem od Apple pozwala też na szybkie zarządzanie zapisanymi hasłami, a od pewnego czasu synchronizacji mogą podlegać nawet niektóre aplikacje, z jakich korzystamy. Ekosystem łączy się też z zegarkiem od Apple, a także z iPadem czy słuchawkami AirPods. To największa siła tej platformy.
Jak działa MacOS w praktyce?
Przede wszystkim obowiązują tu nieco inne zasady niż na Windowsie czy w wielu dystrybucjach Linuxa. Apple nie nadaje priorytetu ikonom widocznym na pulpicie, ale raczej dockowi, czyli dolnej belce nawigacyjnej, gdzie mamy dostęp do wybranych przez nas aplikacji.
Użytkownikom laptopów na pewno trudno będzie przywyknąć do tego, że nie wystarczy już tylko tapnięcie gładzika, by szybko przejść na przykład pod wybraną podstronę. Trzeba go kliknąć. Nie ma też rozróżnienia na lewy i prawy przycisk myszy.
Odpowiednikiem prawego kliknięcia, które w Windowsie odpowiadało za wywołanie zaawansowanego menu właściwości, jest kliknięcie dwoma palcami naraz. Ogromnym atutem są zaś dograne niemal do perfekcji gesty, które znacznie ułatwiają przemieszczanie się po interfejsie.
Warto pamiętać też o tym, że nawigacja i szybki dostęp na przykład do widoku historii czy właściwości w poszczególnych aplikacjach wywołujemy z poziomu górnego menu, które niemal zawsze pozostaje widoczne. Informacje o urządzeniu czy kluczowe skróty znajdziemy na ikonce z logo Apple.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Czy MacOS jest lepszy niż Windows?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno obie platformy mają wiele zalet, które będą docenione przez inne grupy docelowe. MacBook wyróżnia się między innymi troską o kondycję baterii. Nikogo nie dziwią czasy pracy z dala od ładowarki między 8 a 12 godzinami w nowych sprzętach.
Apple bardzo poważnie podchodzi też do polityki aktualizacji. Wsparcie dla wiekowych urządzeń, czyli na przykład takich, które weszły do sprzedaży w 2014 czy 2015 roku nie dziwi tutaj nikogo. To kolejny wyróżnik, którym Apple próbuje zawalczyć o nasze serca i portfele.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?