Oprogramowanie do rozliczeń i fakturowania
Bez względu na strukturę, każda działające w Polsce firma musi odprowadzać podatki i rozliczać się z fiskusem. Niektóre niuanse prawne obowiązujące w naszym kraju są bardzo zawiłe i trudne do zapamiętania nawet przez osoby, które działalność gospodarczą prowadzą od wielu lat. Właśnie dlatego warto zaznajomić się z oprogramowaniem do rozliczeń i fakturowania.
- Mikołaj Frączak
- /
- 15 kwietnia 2021
Czy każde oprogramowanie do rozliczeń i fakturowania jest płatne?
Na szczęście nie. Co więcej, na rynku można odnaleźć wiele darmowych, a godnych polecenia aplikacji, które wciąż są rozwijane i stale podlegają procedurze aktualizacji, która dodaje do nich na przykład nowe funkcje czy przystosowuje je do zmian w prawie podatkowym w Polsce.
Warto odnotować też, że w dużej części aplikacji tego typu znajdziemy rozbudowane moduły i funkcje, które zapewniają zgodność z RODO. Ma to szczególnie duże znaczenie w sytuacjach, kiedy w tym właśnie oprogramowaniu — co zdarza się bardzo często — przechowujemy dane teleadresowe naszych partnerów biznesowych.
Można też odnaleźć darmowe oprogramowanie do fakturowania w formie webowej. W pewnym uproszczeniu są to po prostu darmowe aplikacje, jakich nie musimy pobierać na nasz komputer, a raczej korzystamy z nich przez przeglądarkę internetową, logując się na nasze konto użytkownika.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania do rozliczeń w firmie?
Na pewno trzeba poświęcić odpowiednio dużo czasu upewnieniu się, czy narzędzie jest stale aktualizowane. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Załóżmy, że pracujemy na narzędziu, które ostatnią aktualizację miało w 2019 roku.
Od tego czasu prawo podatkowe zmieniło się w Polsce dość mocno, a wiele wskazuje na to, że już niebawem, bo w 2021 roku, po ogłoszeniu rządowego programu Nowy Polski Ład, zostanie radykalnie przebudowane. Jeśli będziemy pracować na starym programie, to nie będzie on podpowiadał nowych, uaktualnionych stawek podatkowych czy nazw dokumentów, co może kosztować nas później sporo problemów.
Jeśli handlujemy z partnerami zza granicy, warto upewnić się, że program do księgowania, którego chcemy użyć posiada połączenie z bazą VIES. Dzięki temu rozwiązaniu możemy szybko sprawdzić, czy w swoim kraju wybrany kontrahent nie zalega z podatkami oraz, czy jest czynnym płatnikiem VAT. W niektórych sektorach rynku ma to bardzo duże znaczenie.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Oprogramowanie księgowe dostarczane przez bank?
Jeśli posiadamy konto firmowe, to jest więcej niż prawdopodobnym, że nasz bank posiada własną usługę, która wspiera księgowanie i fakturowanie. Zwykle są to ciekawe, funkcjonalne aplikacje, które dla posiadaczy konta są darmowe.
Łatwo też o skorzystanie wtedy z dodatkowych profitów, jak choćby darmowych porad księgowych czy opieki prawnej. Duże firmy zwykle mają zapewnione te usługi za darmo, przez cały czas obowiązywania umowy z bankiem, a małe jednoosobowe działalności gospodarcze często mogą korzystać z tych udogodnień bez żadnych opłat tylko przez pewien czas. Na pewno warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej będzie zaufać zewnętrznej księgowej, która za stałą, miesięczną opłatą, uwolni nas od stert dokumentów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?