Oprogramowanie księgowe dla małej firmy

Jakie cechy musi spełniać najlepsze oprogramowanie księgowe dla małej firmy?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 kwietnia 2021

Każdy przedsiębiorca działający w Polsce musi rozliczać się z podatków i odprowadzać do państwa odpowiednie daniny. Można tu wskazać choćby na podatki, ale i składki zdrowotne. Aby dobrze zarządzać finansami, na pewno warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego oprogramowania do księgowości.

Czy oprogramowanie do księgowości jest płatne?

Na szczęście nie, a przynajmniej nie zawsze. Co więcej, na rynku można odnaleźć coraz więcej godnych polecenia aplikacji freeware, czyli takich, których możemy używać za darmo, godząc się na przykład za ewentualne wyświetlanie reklam czy treści promocyjnych.

Istnieje wiele polecanych aplikacji, które główne narzędzie do księgowości — z kilkoma podstawowymi funkcjami — udostępniają za darmo, jednak za kolejne moduły, jakie zwiększają funkcjonalność platformy, trzeba już zapłacić. Wbrew pozorom, to całkiem ciekawa opcja dla wielu młodych firm.

Jeśli na przykład tryb fakturowania działa bez zastrzeżeń, a twórca oprogramowania życzyłby sobie dopłaty za tryb podglądu danych z bazy VIES czy rejestru długów lub wykazu dłużników niewypłacalnych, to można jedynie domniemywać, że wiele osób i tak ochoczo skorzystałoby z takiej aplikacji.

Na co zwracać uwagę przy wyborze oprogramowania do księgowości?

Przede wszystkim na jego aktualność. Nie chodzi tu o to, czy program ma miłą dla oka oprawę graficzną, czy nie. Chodzi zwłaszcza o jego zgodność z obowiązującymi w Europie i w Polsce normami prawnymi. Można to doskonale opisać na prostym przykładzie.

Jeśli korzystamy z aplikacji, której rozwój zatrzymał się w roku 2018, to nie będzie ona w stanie poprawnie przeliczyć stawek, jakie musimy oddać państwu, jeśli chcemy skorzystać z programu Mały ZUS+. Dlaczego? Bo od 2018 do 2021 roku sporo się w tej materii zmieniło i aplikacja tych innowacji nie ma wgranych do swojej bazy.

Na pewno warto też myśleć do przodu. Jeśli nasz model biznesowy zakłada współpracę z kontrahentami spoza Polski, to na pewno warto upewnić się, że aplikacja pozwala na sprawdzenie ich identyfikatorów w ogólnoeuropejskiej bazie podatników VAT. Może to uchronić nas przed wieloma sytuacjami problematycznymi.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oprogramowanie do księgowości w przeglądarce?

Coraz częściej zdarza się, że duże banki oferują swoje aplikacje webowe do prowadzenia księgowości. Zyskujemy do nich dostęp w zamian za założenie w tych instytucjach kont firmowych. Można więc powiedzieć, że zysk z takiej transakcji jest obopólny. 

Mimo tego, że są to zwykle proste narzędzia, to mają one kilka dużych atutów. Na pewno warto w tym gronie wskazać to, że są one dla nas ogólnodostępne. Nie musimy martwić się, czy mamy aplikację na swoim laptopie. Po prostu logujemy się do naszej wirtualnej księgowości.

Kolejnym atutem jest to, że zwykle są to narzędzia, które są bardzo szybko aktualizowane o rozwiązania, jakie wymusza zmieniające się w Polsce prawo, a więc na przykład o stawki podatków. Po stronie plusów można też wskazać szybki dostęp do pomocy technicznej oraz możliwość przydzielenia do naszego konta konsultanta, który będzie pomagał nam koordynować księgowość.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!