Jak sprzedawać produkty w modelu SaaS

Na rynku pojawia się coraz więcej programistów, którzy nastawiają się na współpracę B2B w zakresie oprogramowania użytkowego. Ten model działalności gospodarczej nosi nazwę SaaS. W jaki sposób na nim zarabiać i jak sprzedawać swoje prdukty?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 kwietnia 2021

SaaS — podstawowe informacje

Jest to skrót od software as a service. Model opiera się na wykorzystaniu mocy chmury obliczeniowej, która umożliwia partnerowi biznesowemu korzystanie z panelu klienta i wszystkich funkcjonalności stworzonego przez firmę oprogramowania.

Bardzo częstą cechą tego narzędzia jest to, że wygenerowane w ten sposób usługi są dostępne w formie webowej, czyli przez przeglądarkę internetową. Oczywiście wciąż spotykamy się też z aplikacjami pobieranymi na komputer klienta, jednak ten trend w ostatnich latach nieco utracił na znaczeniu.

Co do zasady, w SaaS nie powinniśmy zmuszać użytkownika do konieczności instalowania całego oprogramowania po swojej stronie. Właśnie dlatego często spotykamy się z pewnego rodzaju hybrydami. Pobiera się tylko program rozruchowy, a pozostałe jego elementy są pobierane w czasie rzeczywistym z chmury obliczeniowej.

Modele biznesowe w SaaS

Na dziś dzień rynek zdominowała tylko jedna metoda zarobkowania na aplikacjach. Jest nią oczywiście model abonamentowy, czyli taki w którym osoba decydująca się na korzystanie z danego narzędzie musi uiścić miesięczną, kwartalną lub roczną opłatę.

Jest to świetne narzędzie zwłaszcza dla twórców aplikacji. Dlaczego? Ponieważ ich zarobek nie jest okrojony do jednej transakcji, jaką byłby jednorazowy zakup z prawem do korzystania z niego przez nieokreślony czas. Tutaj zarobek jest stały.

Niesie to jednak ze sobą pewne zagrożenie. W modelu subskrypcyjnym klient w każdej chwili może zrezygnować z oferowanej mu w ten sposób usługi. Jeśli więc nasze narzędzie nie będzie wystarczająco dobre lub na rynku pojawi się lepsze oprogramowanie od firmy trzeciej, to musimy liczyć się z utratą źródła przychodu.

Twórcy oprogramowania bardzo często stawiają na współpracę z B2B, oferując wiele różnych pakietów abonamentowych, jakie dają dostęp do zupełnie innej gamy usług. Pozwala to na szybką analizę potrzeb użytkowników i odpowiednie kierowanie rozwojem produktu.

Jeśli na przykład zauważymy, że nasze oprogramowanie do księgowości online jest wybierane często w pakiecie obejmującym wszystkie aktualizacje prawa podatkowego, to jest to ważna wskazówka, którą na pewno warto wykorzystać w dalszym rozwoju firmy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co zamiast SaaS?

Programiści, którzy rozwijają swoją działalność gospodarczą, mogą skorzystać jeszcze z co najmniej jednej możliwości współpracy biznesowej. Chodzi naturalnie o tworzenie aplikacji na wyłączność. Wiele firm jest gotowych zapłacić sporo gotówki za autorską, idealnie dopasowaną pod ich oczekiwania, aplikację. Bez względu na to, czy będzie to narzędzie webowe, czy tradycyjne, wymagające instalacji na komputerach w firmie.

W niektórych sytuacjach warto rozważyć też tradycyjny model sprzedaży z prawem do użytkowania narzędzia przez długi czas, jednak sytuacje, kiedy jest to rozwiązanie korzystne dla programisty, można wymienić na palcach jednej ręki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!