Oprogramowanie licencyjne. Jak można go używać?

Sytuacje, kiedy oprogramowanie nie jest objęte żadnymi dokładnymi zasadami jego użytkowania, należą do niezwykłej rzadkości. O wiele częściej jego twórca wymaga zastosowania się do szeregu wytycznych. Jak można używać oprogramowania licencyjnego?

  • Michał Górecki
  • /
  • 30 kwietnia 2021

Do czego służy licencja w oprogramowaniu?

W dużym uproszczeniu rzecz ujmując, jest to zbiór zasad, jakie dotyczą tego, jak użytkownik może korzystać z danego narzędzia w sposób legalny. Licencja może na przykład dotyczyć możliwości powielania danego oprogramowania na większej ilości maszyn. Takie zapisy reguluje zwykle tak zwana licencja stanowiskowa.

Kolejna kwestia, jaką regulują zawarte tam dane to kwestia dozwolonego użytku. Dowiadujemy się z niej tego, czy dane narzędzie można samodzielnie modyfikować, na przykład tworząc do niego wtyczki, a następnie dalej odsprzedawać.

Pośrednio ten dokument wpływa nawet na to, według norm prawnych którego kraju możemy sądzić się z autorem aplikacji (lub on z nami), jeśli w jakimś punkcie zasady licencyjne nie będą honorowane. Jeśli na przykład narzędzie powstało w Stanach Zjednoczonych, to zwykle właściwe jest prawo obowiązujące właśnie w tym kraju, a dokładniej — z racji na specyfikę USA — w konkretnym stanie.

Jakie oprogramowanie ma swoją licencję?

Dosłownie każde. Najprostsze licencje mają zwykle kilka-kilkanaście zdań, jednak takie aplikacje to na rynku niezbyt częsty widok. Nawet jeśli autor postanawia udostępnić aplikację za darmo, na licencji GPL, to przyjmuje się, że musi o tym poinformować użytkowników.

Nadrzędną zasadą jest też to, że z licencją trzeba zapoznać się przed zainstalowaniem danego narzędzia. Nie powinno się stosować odwrotnej zasady, wedle której dany software najpierw w ciemno instalujemy, a dopiero potem czytamy licencję.

Użytkownik musi wiedzieć, na co się zgadza. To właśnie dlatego licencja zawsze wyświetla się pierwsza, jeszcze przed wywołaniem głównego okna instalatora aplikacji. Żyjemy w czasach, kiedy regulaminy usług i oprogramowania coraz bardziej się rozrastają. Dziś nikogo nie dziwi długa na kilkadziesiąt stron licencja i kilka-kilkanaście załączników do niej — na przykład dotyczących przetwarzania danych czy zgód marketingowych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy można używać oprogramowania wbrew licencji?

Załóżmy, że kupiliśmy jedną kopię systemu operacyjnego. W jego licencji jasno widnieje zapis, że software dystrybuowany jest na zasadach licencji stanowiskowej, czyli że jedna kopia przynależy do jednego komputera. Czy zainstalowanie jej na drugim urządzeniu będzie złamaniem prawa?

W zdecydowanej większości przypadków tak. Świadome powielenie kopii instalacyjnej na kolejnym urządzeniu — by zaoszczędzić — jest karalne. Działania takie są ścigane przez wiele instytucji w różnych państwach. W Polsce, jeśli był to program zakupiony na firmę, to nawet urząd skarbowy może ukarać nas za nielegalne działanie, powołując się przy tym na wiele przepisów i wymierzając nam karę. Dość jasno reguluje to na przykład ustawa o prawach autorskich.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!