Na ilu komputerach mogę zainstalować jeden Windows?

System operacyjny z logo Microsoftu to jedno z najpopularniejszych tego typu narzędzi, jakie można odnaleźć na komputerach na całym świecie. Mimo tego, że firma z Redmond wciąż wprowadza pewne ułatwienia w jego dystrybucji, wiele osób zastanawia się nad tym, na ilu komputerach może zainstalować jednego Windowsa.

  • Michał Górecki
  • /
  • 27 kwietnia 2021

Czym jest Microsoft Windows?

Popularne okienka są z nami od kilku dobrych dekad. Jest to zamknięte oprogramowanie, czyli takie, które ogranicza dostęp do kodu źródłowego przez zwykłego użytkownika. Taką samą zasadę wyznaje między innymi Apple i ich macOS lub iOS. Przeciwieństwem tych platform jest zdecydowana większość dystrybucji Linuxa, którą każdy może odpowiednio modyfikować, tworząc w ten sposób własne dystrybucje lub tak zwane forki oficjalnych wersji oprogramowania.

Windows wykorzystuje interfejs graficzny. Nadrzędną warstwą jest tutaj polpit oraz Komputer (kiedyś Mój Komputer), gdzie można szybko dotrzeć do plików, jakie znajdują się na konkretnych dyskach. Windows nie zmienił się na tym polu zbyt mocno od oprogramowania w wersji 3.1, choć — rzecz jasna — pewien face lifting z czasem się pojawił.

Wyjątkiem od tej reguły był Windows 8 i 8.1. Microsoft próbował przekonać swoich klientów do nowego menu nawigacyjnego bazującego na tak zwanych kafelkach. Mimo tego, że rozwiązanie było niezwykle intuicyjne, to jednak nie przyjęło się, a firma — już w Windowsie 10 — wróciła do podziału na pulpit, ikony, tradycyjne foldery oraz rozbudowane menu Start. 

Transformacja cyfrowa – czy nie ma od niej odwrotu?Transformacja cyfrowa – czy nie ma od niej odwrotu?Martyna Kowalska

Czy Windows 10 jest darmowy?

Niestety, już nie. Kilka lat temu, gdy dziesiąte okienka dopiero debiutowały, Micorosoft — chcąc zwiększyć ich udział w rynku — pozwalał zdecydowanej większości użytkowników Windowsa 7, 8 i 8.1 pobrać dziesiątą edycję systemu za darmo.

Po pewnym czasie firma zaczęła coraz bardziej ograniczać tę funkcję. Przez nieco dłuższy czas mogły z niej korzystać osoby z niepełnosprawnością, jednak na dziś dzień, za dziesiątą edycję Windowsa trzeba już zapłacić. Cena różni się w zależności od wersji platformy oraz specyfiki klienta. Inne są stawki za wersje niekomercyjne, a inne za oprogramowanie kupowane w celach zarobkowych.

Czy oznacza to, że wszystkie komputery, jakie kupujemy, nie mają Windowsa i trzeba go wgrywać samodzielnie? Na szczęście nie. Wielu producentów decyduje się na preinstalowanie oprogramowania w wersji OEM. Jest ono dostępne dla użytkownika na czas korzystania z wybranego — na przykład laptopa — musi on tylko skonfigurować Windowsa do swoich potrzeb. Nie zajmuje to więcej niż 15 minut.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kupiłem jedną kopię Windowsa. Czy mogę zainstalować ją na więcej niż jednym komputerze?

Nie, takie działania nie są dozwolone. Istnieje bardzo jasna zasada, że jedna kopia oprogramowania może zostać użyta na jednym stanowisku roboczym. Jeśli więc mamy firmę, a w niej znajduje się na przykład pięć komputerów, to firma musi nabyć Windowsa w pięciu kopiach, z których każda musi mieć swój własny numer seryjny.

Istnieje kilka odstępstw od tej reguły, jednak nie ma ich zbyt wiele. Na szczęście taki wydatek nie musi w całości obciążać budżetu naszej firmy. Można na przykład zwrócić się do Powiatowego Urzędu Pracy z prośbą o dofinansowanie przy wyposażeniu stanowiska pracy biurowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!