Windows Hello. Co to jest?

Dzięki Windows Hello możesz logować się za pomocą danych biometrycznych. Jednak jak to dokładnie działa i czy jest bezpieczne?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 28 lipca 2023

Czym jest Windows Hello?

Windows Hello to nowa funkcja logowania, która dzięki danym biometrycznym (np. skan twarzy czy odcisk palca) umożliwia szybkie logowanie się do systemu Windows.

Microsoft rezygnuje z bezpiecznej przeglądarki internetowejMicrosoft rezygnuje z bezpiecznej przeglądarki internetowejMartyna Kowalska

Dzięki Windows Hello użytkownicy mogą zrezygnować z tradycyjnego wpisywania haseł podczas logowania do komputera. Ta funkcjonalność ma na celu zwiększenie wygody użytkowania, przy zachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Proces logowania jest niezwykle szybki i zwalnia użytkownika z konieczności zapamiętania skomplikowanego hasła.

Microsoft chwali się, że Windows Hello działa też w przypadku słabego oświetlenia (mowa tu o rozpoznawaniu twarzy) czy nawet całkowitych ciemnościach. 

Jak logować się za pomocą Windows Hello?

Funkcja Windows Hello jest dostępna w systemach operacyjnych Windows 11 i Windows 10, ale jej działanie wymaga odpowiedniego sprzętu, takiego jak kompatybilna kamera lub czytnik linii papilarnych – te coraz częściej są dostępne w najnowszych laptopach.

Aby włączyć Windows Hello, użytkownik musi upewnić się, że posiada kompatybilny sprzęt, a następnie przejść do ustawień Konta i Opcji logowania, gdzie może skonfigurować funkcję zgodnie z preferencjami.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto podkreślić, że dane biometryczne używane w Windows Hello są przechowywane na urządzeniu i nie opuszczają go. Microsoft tym samym zapewnia, że dane te są całkowicie bezpieczne, a użytkownicy zachowują swoją prywatność.

Windows Hello – czy bezpieczny?

Mimo zalet Windows Hello, użytkownicy powinni mieć na uwadze, że w przypadku utraty zasilania lub problemów z działaniem sprzętu, mogą mieć problem z logowaniem. To ma rozwiązywać możliwość skorzystania z kodu PIN, który pozwoli na zalogowanie się do systemu pomimo niedziałającej biometryki czy kamerki.

Windows 10 —  do kiedy ma zapewnione wsparcie techniczne?Windows 10 — do kiedy ma zapewnione wsparcie techniczne?Michał Górecki

Dodatkowo Microsoft podkreśla, że dane biometryczne można w każdej chwili usunąć. Wystarczy przejść do ustawień Konta i Opcji Logowania. Wszystko ma być zatem bezpieczne i proste.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!