Windows 10 - do kiedy ma zapewnione wsparcie techniczne?

Długie wsparcie techniczne to jedna z głównych cech oprogramowania, na które patrzy coraz większa grupa konsumentów. Jak na tym tle wypada Windows 10? Czy deklarowany czas wsparcia technicznego można uznać za zadowalający?

  • Michał Górecki
  • /
  • 7 lipca 2021

Windows 10 — co trzeba o nim wiedzieć?

Jest to następca bardzo ciepło przyjętego przez rynek Windowsa 8.1, który w dużej mierze uporządkował Windows 8. Mimo tego, że interfejs bazujący na kafelkach był niezwykle intuicyjny i pod wieloma względami wręcz wizjonerski, użytkownicy nie byli jeszcze gotowi na tak duże zmiany.

Sporo osób decydowało się na downgrade, czyli na powrót do starej wersji oprogramowania, zazwyczaj do Windowsa 7. Dziesiąta wersja systemu operacyjnego od Microsoftu wprowadziła tutaj wiele dobrych rozwiązań. Przede wszystkim, przywróciła charakterystyczne menu Start.

Oczywiście pod wieloma względami różniło się ono od tego, co oferował Windows 7, jednak minimalistyczne kafelki schowane w tym elemencie interfejsu były już dla użytkowników możliwe do zaakceptowania. Platforma występuje w kilku różnych wersjach, jednak zdecydowanie najpopularniejsza jest wersja Home Edition oraz Enterprise. 

Microsoft eksperymentował jeszcze z dedykowaną wersją oprogramowania nacechowaną na platformy mobilne i dotykowe: Windows 10S, jednak firma z Redmond ostatecznie zdecydowała o zamrożeniu projektu i zaprzestaniu prac. 

Czy Windows 10 to wciąż ostatni Windows?

Podczas premiery oprogramowania, która miała miejsce w lipcu 2015 roku, firma zapowiadała, że jest to ostatni Windows. Od tej pory okienka miały być już tylko aktualizowane, czemu zresztą służył nowy, znacznie przebudowany moduł aktualizacji oprogramowania układowego.

Czy korzystając z Windows XP, utrudniamy ewentualne ataki ransomware?Czy korzystając z Windows XP, utrudniamy ewentualne ataki ransomware?Jan Wróblewski

Niestety, ale w 2021 roku, firma wycofała się z tej decyzji. Wiemy już, że następcą Dziesiątki będzie Windows 11, którego oficjalnie powinniśmy ujrzeć na jesieni tego roku. Microsoft zdążył już nawet pochwalić się grafikami prezentującymi system, a także udostępnił publiczną betę.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Pojawiły się spekulacje, jakoby Windows 11 przez pewien czas miał być darmowy. Będą mogli go pobrać zapewne wszyscy posiadacze Windowsa 10, którzy wyrażą taką chęć. To bardzo podobna zagrywka do tej, jaką firma z Redmond zastosowała kilka lat temu, gdy można było za darmo zaktualizować swój komputer właśnie do Windows 10.

Do kiedy Microsoft utrzyma wsparcie techniczne Windows 10?

Na ten moment oficjalną datą, jaką wyznaczył wydawca oprogramowania, jest 14 października 2025 roku. Data ta została potwierdzona dla wersji Home oraz Pro. W tej chwili nie wiadomo, czy inne wersje Windows 10 również po tym czasie utracą wsparcie techniczne, czyli na przykład comiesięczne lub kwartalne łatki bezpieczeństwa.

Czy do deklaracji Microsoftu można podchodzić na poważnie? Owszem, jednak warto zachować tu pewien dystans. Wielokrotnie zdarzało się już, że firma na początku wyznaczała jakąś datę, a następnie podejmowała decyzję o przesunięciu ostatniego dnia wsparcia technicznego w czasie. Czy i tym razem będzie tak samo? Trudno powiedzieć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!