Trwają testy Windows Copilot
Windows Copliot, czyli czatbot korzystający z dużej modelu językowego opracowanego przez OpenAI i Microsoft, został właśnie włączony do testowej wersji systemu Windows. Ten innowacyjny narzędzie nie tylko pełni funkcję praktycznego wyszukiwania informacji, ale może także stanowić ogromne ułatwienie w codziennej pracy.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 12 lipca 2023
Co to jest Windows Copilot?
Bing, Designer i Microsoft 365 to już korzystają z generatywnej sztucznej inteligencji, a teraz przyszła kolej na testy jej implementacji w systemie Windows. Windows Copliot, oparty na tej zaawansowanej technologii, jest obecnie dostępny wyłącznie dla członków programu testowego systemu Windows w kanale deweloperskim, do którego może przystąpić każdy. Niestety, ta funkcja jest stopniowo włączana dla kolejnych użytkowników i na moim komputerze z systemem Windows Insider nie jest jeszcze dostępna. Będziemy uważnie śledzić, kiedy to się zmieni. Na szczęście Microsoft dostarczył nam sporo informacji teoretycznych na ten temat.
Jak działa Windows Copilot?
Windows Copilot to zawsze dostępny i wysuwany z prawej krawędzi ekranu panel. Interfejs tego panelu jest bardzo podobny do aplikacji Bing Chat, ponieważ w rzeczywistości właśnie nią jest. Technicznie rzecz biorąc, panel jest aplikacją internetową, która łączy się z usługami Bing. Oprócz dedykowanego przycisku interfejsu, można go również wywołać za pomocą skrótu klawiszowego [Win] + [C] (wcześniej używany do aktywacji już wygasłego panelu czatów). Aby korzystać z Windows Copilot, konieczne jest posiadanie konta online, takiego jak Konto Microsoft lub konto Azure Active Directory.
7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska
Na szczęście Windows Copilot nie jest tylko skrótem do czatbota Binga, choć i to byłoby przydatne. Copilot oferuje nieco więcej niż Bing Chat. Może bezpośrednio interagować z systemem i otwartymi aplikacjami. Może to być przydatne, na przykład gdy użytkownik nie wie, gdzie znajduje się określona funkcja systemu. Zrób zrzut ekranu. Wyłącz powiadomienia. Włącz tryb ciemny. Czatbot będzie mógł zarówno wyjaśnić, jak to zrobić samodzielnie, jak i zaproponować, że użytkownikowi zostanie to zrobione automatycznie.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Rozwiązanie Copilot ma więcej do zaoferowania niż tylko zaawansowany system pomocy. Ten mechanizm jest w stanie w czasie rzeczywistym ułatwiać pracę w otwartych aplikacjach. Na przykład, użytkownik może poprosić Copilota o podsumowanie zawartości otwartej witryny, a Copilot sprawdzi, co znajduje się na aktywnej karcie przeglądarki i wykona za użytkownika żądane zadanie.
Co się zmieniło?
Jedyna zmiana, która nastąpiła, dotyczy głównego widoku Ustawień. Jednak zmiana ta jest znacząca. Teraz użytkownikowi prezentowane są dynamicznie generowane opcje, które według algorytmów Windowsa są najbardziej pożądane w danym momencie. Ponadto, w tym miejscu będą wyświetlane informacje dotyczące OneDrive, Konta Microsoft, opcji personalizacji, podglądu usług Xbox i Microsoft 365, a także lista podłączonych urządzeń Bluetooth.
Windows Copilot — dzięki niemu prozmawiasz z komputeremAnna Petynia-Kawa
Teraz można już przetestować obsługę plików o rozszerzeniach tar, gz, bz2, zst, xz, tgz, tbz2, tzst, txz, rar i 7z. Do testów dostępny jest również nowy panel do regulacji głośności w poszczególnych aplikacjach, który jest znacznie bardziej funkcjonalny od obecnie dostępnego narzędzia.
Co to jest model językowy?
Model językowy to rodzaj sztucznej inteligencji, która została zaprojektowana do przewidywania prawdopodobieństwa wystąpienia danego wyrazu lub sekwencji wyrazów w kontekście językowym. Model językowy analizuje strukturę i wzorce językowe na podstawie dostępnych danych treningowych, takich jak teksty z książek, artykułów, stron internetowych itp. Nauczenie modelu językowego polega na zrozumieniu, jak wyrazy są ze sobą powiązane i jakie są ich relacje w zdaniach i tekstach.
Czy system MAC jest lepszy od Windowsa?Martyna Kowalska
Może on być wykorzystywany w różnych zastosowaniach, takich jak automatyczne tłumaczenie maszynowe, generowanie tekstu, rozpoznawanie mowy, korekta pisowni, podpowiadanie słów podczas pisania itp. Działa na podstawie prawdopodobieństwa, przy czym stara się przewidzieć, jaki będzie następny wyraz lub sekwencja wyrazów na podstawie kontekstu i wcześniej widzianych wzorców językowych.
Bywa on szkolony na różnych poziomach skomplikowania, począwszy od prostych modeli unigramowych, które analizują pojedyncze wyrazy, aż po bardziej zaawansowane modele oparte na sieciach neuronowych, takie jak modele oparte na Transformerze, które uwzględniają kontekst szerszy niż tylko kilka ostatnich słów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?