Niebezpieczne aplikacje ze sklepu Google Play wysyłają Twoje dane do Chin

W sklepie Google Play pojawiło się wiele niebezpiecznych aplikacji, które szpiegują użytkowników. Dane trafiają do Chińskiej Republiki Ludowej.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 13 lipca 2023

Aplikacje szpiegują użytkowników

Jak podaje The Hacker News w sklepie Google Play wykryto, że 2 aplikacje do zarządzania plikami zawierają oprogramowanie szpiegujące. Zagrażają one prywatności i bezpieczeństwu użytkowników Androida. 

Jak chronić dane i pieniądze w czasie wakacji?Jak chronić dane i pieniądze w czasie wakacji?Monika Świetlińska

Aplikacje te potajemnie wysyłają dane użytkowników na serwery w Chinach. Pradeo, przodująca firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem urządzeń mobilnych, odkryła tę niepokojącą infiltrację. Z raportu wynika, że obie aplikacje spyware, a mianowicie File Recovery i Data Recovery (pobrany ponad milion razy) oraz File Manager (pobrany ponad 500 tys. razy) są tworzone przez tę samą grupę. 

Dane trafiają do Chin

Te pozornie nieszkodliwe aplikacje wykorzystują podobne złośliwe taktyki i włączają się automatycznie, gdy urządzenie uruchomi się ponownie. Bez wiedzy i zgody użytkownika.

Skradzione dane obejmują listy kontaktów, pliki multimedialne (obrazy, pliki audio i wideo), lokalizację w czasie rzeczywistym, kod kraju komórkowego, dane operatora sieci, kod sieci dostawcy karty SIM, wersję systemu operacyjnego, czy markę i model smartfona. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Złośliwe aplikacje trudno odinstalować

Na dodatek twórcy tych aplikacji szpiegujących używają sprytnych trików, żeby wydawać się bardziej legalnymi i utrudnić ich usunięcie. Ponadto cyberprzestępcy sztucznie zwiększają liczbę pobrań tych aplikacji, korzystając np. z farm instalacyjnych lub emulatorów urządzeń mobilnych, żeby sprawiać wrażenie, że to złośliwe oprogramowanie jest godne zaufania. 

Co więcej, obie aplikacje mają zaawansowane uprawnienia, które pozwalają im ukryć swoje ikony na ekranie głównym, utrudniając tym samym ich usunięcie.

Twitter ma poważny problem z botami. Czy to się zmieni?Twitter ma poważny problem z botami. Czy to się zmieni?Damian Jemioło

Rzecznik Google twierdzi, że aplikacje zostały już usunięte z Google Play. A Google Play Protect chroni użytkowników urządzeń z Androidem przed złośliwym oprogramowaniem, nawet jeśli te aplikacje pochodzą spoza oficjalnego sklepu. Mimo to dane być może nawet milionów osób trafiły gdzieś do Chin. Co stanie się z nimi dalej? Tego niestety nie wiemy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!