Jak chronić dane i pieniądze w czasie wakacji?

Ochrona twojego cyberbezpieczeństwa powinna pozostać na czołowym miejscu, niezależnie od tego, czy wybierasz się do miasteczka obok, wędrujesz po Europie, czy decydujesz na bardziej egzotyczne miejsca. Bez względu na miejsce, cyberprzestępcy nie zasypiają i nieustannie szukają sposobów na wyłudzenie twoich danych. To szczególnie istotne podczas wakacyjnego sezonu, kiedy wielu z nas może zaniedbać cyberhigienę.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 11 lipca 2023

Nie zapominajmy o ostrożności i czujności

Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender, przypomina, że urlop jest czasem, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na cyberzagrożenia.

Cyberatak Moveit na port lotniczy w DublinieCyberatak Moveit na port lotniczy w DublinieMonika Świetlińska

Biorąc pod uwagę, jak łatwo możemy podczas relaksu zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zespół Bitdefender podzielił się sześcioma wskazówkami, które pomogą nam chronić naszą tożsamość w trakcie letnich przygód.

6 wskazówek od Bitdefender

  1. Zadbaj o urządzenia przed wyjazdem. Przed wyjazdem, zadbaj o zabezpieczenie urządzeń. Sprawdź, czy są chronione hasłem i czy mają zainstalowane najnowsze aktualizacje. Wykonaj również kopię zapasową danych na wypadek kradzieży lub utraty urządzenia. Wyłącz funkcje, które automatycznie łączą się przez Bluetooth, aby chronić się przed niechcianym dostępem.

  2. Zabezpiecz swoje konta online. Przejrzyj konta, które używasz online i upewnij się, że każde z nich posiada mocne, unikalne hasło. Dodatkowo, zastosuj 2FA lub MFA, aby dodać dodatkowe warstwy zabezpieczeń. Zawsze monitoruj swoje konta pod względem podejrzanej aktywności.

  3. Ogranicz udostępnianie informacji. Unikaj publikowania szczegółów swojej podróży w mediach społecznościowych. Informacje takie jak miejsce pobytu czy plany mogą być wykorzystane przez przestępców.

  4. Unikaj łączenia z publicznym Wi-Fi. Unikaj łączenia się z publicznymi sieciami Wi-Fi, zwłaszcza podczas przeprowadzania transakcji finansowych lub wykonywania obowiązków służbowych. Zawsze korzystaj z sieci chronionych hasłem i sieci VPN.

  5. Zachowaj czujność. Zawsze trzymaj swoje urządzenia przy sobie lub zabezpiecz je w sejfie hotelowym. Przy pracy zdalnej, rozważ użycie ekranu ochronnego, aby zapewnić sobie prywatność i chronić dane.

  6. Monitoruj swoje konta. Regularnie sprawdzaj swoje konta pod kątem ewentualnych naruszeń i wycieków danych. Korzystaj z usług ochrony tożsamości, które informują o ewentualnym naruszeniu bezpieczeństwa danych osobowych.

Fala oszustw w ślad za tragedią OceanGateFala oszustw w ślad za tragedią OceanGateMonika Świetlińska

Pamiętaj, cyberbezpieczeństwo to nie tylko kwestia technologii, ale przede wszystkim świadomości. Bezpieczne wakacje to takie, podczas których możemy swobodnie cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem, nie martwiąc się o swoją cyberprywatność.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!