Fala oszustw w ślad za tragedią OceanGate

Tragedia, która spotkała pięciu odkrywców na pokładzie łodzi podwodnej, prowadzonej przez OceanGate Expeditions w kierunku wraku Titanica, stała się celem oszustów internetowych. Łódź podwodna miała zbadać relikty słynnego liniowca pasażerskiego. Kiedy świat śledził dramatyczne próby odnalezienia łodzi podwodnej Titan i uratowania jej załogi, cyberprzestępcy postanowili wykorzystać sytuację.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 1 lipca 2023

Rozwinięcie oszustwa po tragedii OceanGate

Od 23 czerwca, Bitdefender Antispam Lab monitoruje działania oszustów, którzy próbują wykorzystać tragiczny wypadek batyskafu należącego do firmy OceanGate. W pierwszym wariancie tej kampanii oszustwa, hakerzy podszywają się pod osobę o nazwisku Christine Dawood, której mąż i syn zginęli w wyniku tej tragedii.

Większość fałszywych e-maili pochodzi z adresów IP zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych i jest kierowana do odbiorców z krajów anglojęzycznych. W treści wiadomości, osoba podająca się za panią Dawood opisuje swoją tragedię, a następnie informuje o rzekomej decyzji przekazania dużej sumy pieniędzy (18,5 mln dolarów) na cele charytatywne.

6(15) 2023 SECURITY MAGAZINE6(15) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Oszuści wydają się wykorzystywać informacje medialne i plotki dotyczące zdrowia tej osoby, przypisując jej diagnozę raka i zbliżającą się operację. Fałszywy e-mail prosi o szybką odpowiedź w celu ustalenia szczegółów przekazania środków.

W kolejnej wersji oszustwa, przestępcy kontaktują się z użytkownikami podszywając się pod prawników rzekomego zmarłego Shahzady Dawooda. W tej wersji, korespondencja sugeruje, że odbiorca może otrzymać część ogromnej fortuny rodziny i wzywa do przekazania danych osobowych niezbędnych do przeprowadzenia transferu.

Powiązanie między tragediami a oszustwami internetowymi

Te dwie odmiany oszustw doskonale ilustrują sposób, w jaki przestępcy cyfrowi nieustannie modyfikują i dostosowują swoje metody działania, korzystając z bieżących wydarzeń jako narzędzi manipulacji.

Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, która jest polskim dystrybutorem oprogramowania Bitdefender, zauważa, że "Kampania phishingowa, która rozwinęła się w wyniku tragedii OceanGate, jest niestety przykładem klasycznego schematu oszustwa opartego na zaliczkach. W takich przypadkach ofiary są proszone o przesłanie środków jako tzw. gwarancji bankowych, opłat podatkowych, opłat prawnych lub innych, zanim otrzymają obiecane korzyści.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli odbiorcy odpowiedzą na e-mail lub podadzą jakiekolwiek dane kontaktowe, prawdopodobnie zostaną przekierowani do dalszej komunikacji za pośrednictwem komunikatorów, takich jak WhatsApp, gdzie oszust będzie próbował wyłudzić poufne dane i przekonać ich do przelania środków".

Podłoże dla oszustw internetowych

Tragiczne wydarzenia i katastrofy często stanowią podłoże dla oszustw internetowych. W ostatnich latach cyberprzestępcy często wykorzystywali różne tematy, od pandemii po konflikty zbrojne i kryzysy humanitarne, aby wzbudzić emocje i wprowadzić ofiary w błąd.

Wielki wyciek danych brytyjskich studentówWielki wyciek danych brytyjskich studentówAnna Petynia-Kawa

Jest to przypomnienie, jak ważne jest zachowanie ostrożności i krytycznego podejścia do wszelkich nieoczekiwanych wiadomości e-mail, zwłaszcza tych, które odwołują się do emocji, proszą o pieniądze lub dane osobowe. Warto korzystać z oprogramowania antywirusowego i być świadomym najnowszych taktyk stosowanych przez oszustów internetowych, aby chronić się przed potencjalnymi zagrożeniami.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!