Ponad połowa polskich rodziców nie dba o cyberbezpieczeństwo swoich dzieci

Firma ClickMeeting przeprowadziła badanie dotyczące sposobów, w jakie rodzice zabezpieczają swoje dzieci przed zagrożeniami w sieci. Z wyników badania wynika, że tylko 48% rodziców konsekwentnie dba o bezpieczeństwo swoich dzieci w środowisku online. Z tych, którzy podejmują działania, 71% edukuje dzieci w zakresie cyberprzestępczości, a 49% monitoruje ich aktywność w sieci. Co więcej, 54% respondentów uważa, że ich dzieci są odpowiednio uświadomione na temat zagrożeń w sieci.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 5 lipca 2023

Jak rodzice ochroniają prywatność dzieci?

Z badania wynika, że 43% rodziców stale dba o prywatność swoich dzieci w sieci. Dodatkowo, 48% deklaruje, że stara się to robić, choć nie zawsze im się to udaje. Tylko niewielka część respondentów (7%) przyznała, że nie podejmuje żadnych działań, ponieważ nie wie, jak to zrobić.

7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Zaledwie 1% badanych stwierdziło, że kwestia prywatności ich dzieci w internecie nie ma dla nich znaczenia.

Jakie działania podejmują rodzice?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Głównymi działaniami, które rodzice podejmują w celu zabezpieczenia swoich dzieci online, są edukacja na temat cyberprzestępczości (71%), monitorowanie aktywności (49%) oraz ograniczanie publikacji zdjęć dzieci w internecie (41%). Inne działania obejmują instalację oprogramowania kontroli rodzicielskiej (34%), zakazywanie publikacji własnych zdjęć i filmów przez dzieci (31%) oraz instalację oprogramowania antywirusowego (29%). Opcję „inne” wybrało 3% ankietowanych.

Komentarz 

– Dla dzieci świat wirtualny to naturalny element ich rzeczywistości, w którym sięwychowują, a rolą rodziców jest pokazać im, jak korzystać mądrze z Internetu i dbać o ichbezpieczeństwo w świecie online. Jako ClickMeeting przykładamy do tego ogromną uwagę,by każdy z naszych użytkowników, nawet ten najmłodszy, był chroniony — skomentowała Martyna Grzegorczyk z ClickMeeting.

Postrzeganie świadomości dzieci na temat zagrożeń

54% rodziców uważa, że ich dzieci są świadome zagrożeń online. Natomiast 36% uważa, że nie są, a 11% przyznaje, że nie wie. Aż 91% ankietowanych jest zdania, że to rodzice powinni odpowiadać za edukację dzieci w zakresie cyberbezpieczeństwa. 74% wskazało również na szkołę jako instytucję mającą odgrywać kluczową rolę w tej edukacji.

Cyberatak Moveit na port lotniczy w DublinieCyberatak Moveit na port lotniczy w DublinieMonika Świetlińska

Zaledwie 14% respondentów uważa, że rówieśnicy powinni uczestniczyć w uświadamianiu innych dzieci na temat bezpieczeństwa w sieci, natomiast 1% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź "nie wiem".

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!