Ponad połowa polskich rodziców nie dba o cyberbezpieczeństwo swoich dzieci
Firma ClickMeeting przeprowadziła badanie dotyczące sposobów, w jakie rodzice zabezpieczają swoje dzieci przed zagrożeniami w sieci. Z wyników badania wynika, że tylko 48% rodziców konsekwentnie dba o bezpieczeństwo swoich dzieci w środowisku online. Z tych, którzy podejmują działania, 71% edukuje dzieci w zakresie cyberprzestępczości, a 49% monitoruje ich aktywność w sieci. Co więcej, 54% respondentów uważa, że ich dzieci są odpowiednio uświadomione na temat zagrożeń w sieci.

- Monika Świetlińska
- /
- 5 lipca 2023
Jak rodzice ochroniają prywatność dzieci?
Z badania wynika, że 43% rodziców stale dba o prywatność swoich dzieci w sieci. Dodatkowo, 48% deklaruje, że stara się to robić, choć nie zawsze im się to udaje. Tylko niewielka część respondentów (7%) przyznała, że nie podejmuje żadnych działań, ponieważ nie wie, jak to zrobić.
7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska
Zaledwie 1% badanych stwierdziło, że kwestia prywatności ich dzieci w internecie nie ma dla nich znaczenia.
Jakie działania podejmują rodzice?
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Głównymi działaniami, które rodzice podejmują w celu zabezpieczenia swoich dzieci online, są edukacja na temat cyberprzestępczości (71%), monitorowanie aktywności (49%) oraz ograniczanie publikacji zdjęć dzieci w internecie (41%). Inne działania obejmują instalację oprogramowania kontroli rodzicielskiej (34%), zakazywanie publikacji własnych zdjęć i filmów przez dzieci (31%) oraz instalację oprogramowania antywirusowego (29%). Opcję „inne” wybrało 3% ankietowanych.
Komentarz
– Dla dzieci świat wirtualny to naturalny element ich rzeczywistości, w którym sięwychowują, a rolą rodziców jest pokazać im, jak korzystać mądrze z Internetu i dbać o ichbezpieczeństwo w świecie online. Jako ClickMeeting przykładamy do tego ogromną uwagę,by każdy z naszych użytkowników, nawet ten najmłodszy, był chroniony — skomentowała Martyna Grzegorczyk z ClickMeeting.
Postrzeganie świadomości dzieci na temat zagrożeń
54% rodziców uważa, że ich dzieci są świadome zagrożeń online. Natomiast 36% uważa, że nie są, a 11% przyznaje, że nie wie. Aż 91% ankietowanych jest zdania, że to rodzice powinni odpowiadać za edukację dzieci w zakresie cyberbezpieczeństwa. 74% wskazało również na szkołę jako instytucję mającą odgrywać kluczową rolę w tej edukacji.
Cyberatak Moveit na port lotniczy w DublinieMonika Świetlińska
Zaledwie 14% respondentów uważa, że rówieśnicy powinni uczestniczyć w uświadamianiu innych dzieci na temat bezpieczeństwa w sieci, natomiast 1% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź "nie wiem".
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?