Przekręty na kuzyna z Dubaju, oficerów i żołnierzy - o co chodzi?

Użycie tożsamości Clinta Eastwooda, podawanie się za oficerów i żołnierzy, fałszywy zakup na OLX, Vinted, podrobione linki do nadpłat, śledzenia przesyłek, czy rachunków — to tylko niektóre z pomysłów na wyciągnięcie pieniędzy od użytkowników Internetu i telefonu komórkowego. Jakie metody manipulacyjne są dziś popularne? Na co w Internecie trzeba uważać?

  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 4 lipca 2023

Kuzyn księcia z Dubaju — o co chodzi?

Metod oszustw jest naprawdę wiele, a dodatkowo — ciągle są udoskonalane, zmieniane. O przebiegłości złodzieja przekonała się kobieta w wieku 28 lat mieszkająca w powiecie sochaczewskim.

Kontakt z mężczyzną za pośrednictwem internetu przyniósł jej duże kłopoty. Uwierzyła w prawdziwość tożsamości użytkownika, który podszywał się pod kuzyna księcia z Dubaju. Pomimo braku kontaktu osobistego, zdołał on zdobyć zaufanie wykorzystując swój czar i jej problemy osobiste. Mężczyzna zaoferował pomoc finansową, a także zapewnił o przekazaniu środków pieniężnych na zakup domu. Obiecywał również przyjazd, a co za tym idzie — kontakt osobisty.

16-latek oszukiwał „na BLIK-a”. Odpowie przed sądem16-latek oszukiwał „na BLIK-a”. Odpowie przed sądemMichał Górecki

Kolejnym krokiem młodej kobiety było podanie numeru rachunku bankowego, na który miał dotrzeć przelew 27 tysięcy dolarów. Jednak aby było to możliwe, musiała dokonać wpłaty 3000 zł na wskazane konto, które miało posłużyć do wymiany walut. Przeprowadzono też rozmowę z "pracownikiem banku" podającym kolejne dane do przelewów. Wytłumaczeniem było, że przesyłane środki nie dochodzą. Kobieta przelała oszustowi blisko 6500 zł.

Ofiara zdała sobie sprawę, że stała się łupem oszusta, gdy ten oznajmił, że musiał wynająć prawnika, gdyż nie przelała wystarczającej sumy pieniędzy do wymiany dolarów i stracił wszystkie przekazane jej środki.

Należy pamiętać, że oszustwa i manipulacje nie spotykają tylko osób w podeszłym wieku. Każdy może paść ich ofiarą — bez względu na wiek, narodowość, czy stan intelektualny i majątkowy.

Oszustwo na oficerów i żołnierzy — wyłudzenia pieniędzy i działania na uczuciach

Oszustwa związane z fałszywymi oficerami i żołnierzami to coraz powszechniejszy problem, który polega na wykorzystywaniu reputacji i autorytetu wojskowego w celu oszukania niewinnych osób. To na przykład:

  • Fałszywe profile i tożsamość: Oszuści tworzą fałszywe profile online, na portalach społecznościowych, portalach randkowych czy forach internetowych, udając prawdziwych oficerów lub żołnierzy. Wykorzystują skradzione lub zdjęcia znalezione w internecie, aby wyglądać autentycznie i przekonać swoje ofiary;
  • Manipulacja emocjonalna: Stosuje się strategie manipulacji emocjonalnej, aby zdobyć zaufanie i sympatię swoich ofiar. Tworzone są romantyczne historie, odgrywają rolę idealnego partnera i zyskują uwagę ofiary. W ten sposób manipulują emocjami;
  • Wyłudzanie pieniędzy: W tym celu wykorzystują swoją fałszywą tożsamość, twierdząc, że potrzebują pieniędzy na różne cele. Mogą prosić o pieniądze na zakup sprzętu wojskowego, koszty medyczne, wyjazdy służbowe lub inne wydatki związane z ich fikcyjną karierą wojskową. Ich celem jest wyłudzenie pieniędzy od naiwnych osób;
  • Zagrożenia dla bezpieczeństwa: zdobywanie poufnych informacje od swoich ofiar, które potem wykorzystują w nieodpowiedni sposób. Mogą to być dane osobowe lub inne tajemnice, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i reputacji osób.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Aby chronić się przed oszustwami ważne jest zachowanie czujności i zdrowego rozsądku w kontaktach online. Należy być ostrożnym w udzielaniu poufnych informacji, zwłaszcza finansowych. W przypadku podejrzeń dotyczących fałszywej tożsamości należy niezwłocznie zgłosić to odpowiednim służbom lub organom ścigania, aby przeciwdziałać dalszym oszustwom i zapewnić bezpieczeństwo sobie i osobom bliskim.

Fałszywe e-maile — wiadomości zalewające skrzynkę pocztową

Fałszywe e-maile dotyczące spadków to jedna z popularnych form oszustw internetowych, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy.

Oszuści wysyłają fałszywe e-maile, które wyglądają jak oficjalne wiadomości od adwokatów, notariuszy lub banków, informujące o spadku po zmarłym krewnym lub nieznanej osobie. E-maile te są często dobrze sformułowane i zawierają szczegółowe informacje, które mają na celu przekonać odbiorcę, że jest beneficjentem spadku.

Kolejnym krokiem są prośby dotyczące podania danych osobowych i finansowych, takich jak numer konta bankowego, dane karty kredytowej — według nich te informacje są niezbędne do przeprowadzenia transakcji związanych ze spadkiem. Padają też zapewnienia, że konieczne jest dokonanie pewnych opłat lub pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem procesu. Mogą prosić o przelanie pieniędzy na wskazane konta bankowe lub dokonanie płatności za pomocą innych metod.

Sprawcy phishingu nie są bezkarni. Internetowi złodzieje w rękach policjiSprawcy phishingu nie są bezkarni. Internetowi złodzieje w rękach policjiMartyna Kowalska

Oszuści, którzy otrzymują dane osobowe i finansowe ofiar, mogą wykorzystać je do kradzieży tożsamości, oszustw finansowych lub innych przestępstw. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i osobistych dla poszkodowanych osób.

Aby ustrzec się przed działaniami związanymi z fałszywymi e-mailami ważne jest zachowanie czujności i podejście ostrożne wobec takich wiadomości. Nie jest bezpieczne udzielanie poufnych informacji, zwłaszcza finansowych. Pamiętajmy, że banki, kancelarie notarialne i adwokaci nigdy nie proszą o poufne informacje lub płatności poprzez e-maile.

Powinno prowadzić się ciągłą edukację, tak aby wiadomości o metodach kradzieży pieniędzy z kont oraz wyłudzania trafiały do coraz większej liczby osób. Pozwoli to na ostrzeżenie o możliwości padnięcia ofiarą oszustwa, a także zwróci na bezpieczeństwo danych osobowych i finansów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!