Sprawcy phishingu nie są bezkarni. Internetowi złodzieje w rękach policji

Policjanci z województwa lubelskiego zatrzymali trzech mężczyzn, którzy posługując się fałszywą stroną internetową, wykradli z konta przedsiębiorcy z Chełma ponad 200 tysięcy złotych. Na szczęście, okazało się, że cyberoszuści specjalizujący się w phishingu nie są bezkarni.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 września 2022

Sprawcy phishingu zatrzymani

Często, kiedy pojawiają się doniesienia o phishingu, czyli kradzieży poprzez fałszywą stronę internetową wyłudzającą dane, zazwyczaj nie słyszymy o ujęciu sprawców. Artykuły prasowe oraz notatki policyjne zazwyczaj kończą się na informacji o stratach poszkodowanych, oraz na apelu o rozwagę. Tym razem jednak było inaczej.

Przejęcie konta firmowego

W ubiegłym tygodniu policjanci otrzymali zgłoszenie o przejęciu konta firmowego, a także o nieuprawnionej wypłacie środków przez nieznanych sprawców. 

Wyjaśnianiem okoliczności tego przestępstwa zajęli się policjanci z Chełma (Lubelskie) przy współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) w Lublinie oraz tamtejszej Komendy Wojewódzkiej Policji. Udało się im zatrzymać na terenie Warszawy dwóch mężczyzn podejrzewanych o ten czyn. To 22-letni obywatel Ukrainy oraz 36-letni mieszkaniec Warszawy. Z kolei we Wrocławiu, tamtejsi policjanci zatrzymali członka tej samej grupy – 20-letniego obywatela Ukrainy. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dostałeś maila od PKO BP? Przyjrzyj mu się uważnie!Dostałeś maila od PKO BP? Przyjrzyj mu się uważnie!Mikołaj Frączak

Mechanizm phishingu

Jak ustalili policjanci, pokrzywdzony dał się nabrać na działania oszustów i zalogował się na firmowe konto przez fałszywą stronę internetową, do złudzenia przypominającą witrynę jego banku. To z kolei pozwoliło oszustom zmienić w ustawieniach numer telefonu, na który wysyłane są sms-y autoryzacyjne z kodami. 

Wiadomo, że przestępcy potrzebowali kilku transakcji, by zrealizować przelewy na kwotę przekraczającą 200 tysięcy złotych. W kolejnym kroku gotówka była wypłacana za pomocą bankomatów. 

Jaka kara za oszustwo phishingowe?

Policjanci zabezpieczyli kilkanaście kart płatniczych, karty sim, startery, telefony komórkowe, laptopy i umowy o prowadzenie rachunków bankowych. 

Trzech podejrzanych stanęło już przed prokuratorem, od którego usłyszeli zarzuty. Chełmski sąd rejonowy podjął decyzję o aresztowaniu mężczyzn na trzy miesiące. Oszustwo i kradzież mienia o znacznej wartości to przestępstwo zagrożone karą nawet 10 lat więzienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!