Sprawcy phishingu nie są bezkarni. Internetowi złodzieje w rękach policji
Policjanci z województwa lubelskiego zatrzymali trzech mężczyzn, którzy posługując się fałszywą stroną internetową, wykradli z konta przedsiębiorcy z Chełma ponad 200 tysięcy złotych. Na szczęście, okazało się, że cyberoszuści specjalizujący się w phishingu nie są bezkarni.
- Martyna Kowalska
- /
- 13 września 2022
Sprawcy phishingu zatrzymani
Często, kiedy pojawiają się doniesienia o phishingu, czyli kradzieży poprzez fałszywą stronę internetową wyłudzającą dane, zazwyczaj nie słyszymy o ujęciu sprawców. Artykuły prasowe oraz notatki policyjne zazwyczaj kończą się na informacji o stratach poszkodowanych, oraz na apelu o rozwagę. Tym razem jednak było inaczej.
Przejęcie konta firmowego
W ubiegłym tygodniu policjanci otrzymali zgłoszenie o przejęciu konta firmowego, a także o nieuprawnionej wypłacie środków przez nieznanych sprawców.
Wyjaśnianiem okoliczności tego przestępstwa zajęli się policjanci z Chełma (Lubelskie) przy współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) w Lublinie oraz tamtejszej Komendy Wojewódzkiej Policji. Udało się im zatrzymać na terenie Warszawy dwóch mężczyzn podejrzewanych o ten czyn. To 22-letni obywatel Ukrainy oraz 36-letni mieszkaniec Warszawy. Z kolei we Wrocławiu, tamtejsi policjanci zatrzymali członka tej samej grupy – 20-letniego obywatela Ukrainy.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Dostałeś maila od PKO BP? Przyjrzyj mu się uważnie!Mikołaj Frączak
Mechanizm phishingu
Jak ustalili policjanci, pokrzywdzony dał się nabrać na działania oszustów i zalogował się na firmowe konto przez fałszywą stronę internetową, do złudzenia przypominającą witrynę jego banku. To z kolei pozwoliło oszustom zmienić w ustawieniach numer telefonu, na który wysyłane są sms-y autoryzacyjne z kodami.
Wiadomo, że przestępcy potrzebowali kilku transakcji, by zrealizować przelewy na kwotę przekraczającą 200 tysięcy złotych. W kolejnym kroku gotówka była wypłacana za pomocą bankomatów.
Jaka kara za oszustwo phishingowe?
Policjanci zabezpieczyli kilkanaście kart płatniczych, karty sim, startery, telefony komórkowe, laptopy i umowy o prowadzenie rachunków bankowych.
Trzech podejrzanych stanęło już przed prokuratorem, od którego usłyszeli zarzuty. Chełmski sąd rejonowy podjął decyzję o aresztowaniu mężczyzn na trzy miesiące. Oszustwo i kradzież mienia o znacznej wartości to przestępstwo zagrożone karą nawet 10 lat więzienia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?