Jak w kilka sekund stracić konto na Facebooku? Przekonali się o tym… poszukujący pracy

Specjaliści CERT Orange opublikowali niedawno przykład bardzo prostego oszustwa, które sprawia, że np. osoby poszukujące pracy, w kilka sekund tracą konto na Facebooku. Oszuści wykorzystują mechanizm udający możliwość logowania się przez Facebooka i w kilka sekund przejmują prywatne konto ofiary. Jak to działa?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 września 2022

Uważaj na logowanie „przez Facebooka”

CERT Orange podaje bardzo prosty przykład scamu, bazujący na ogłoszeniu znanym chyba od czasów późnego PRL-u. Chodzi o anons w sprawie prostej, chałupniczej pracy związanej ze… składaniem długopisów. Ktoś, kto się nabierze i będzie chciał podjąć się tego zajęcia, powinien wg instrukcji kliknąć w… logowanie się przez Facebooka, aby złożyć aplikację. Jakieś podejrzenia? Skąd? Przecież wiele usług umożliwia taki sposób autoryzacji.

Czym jest scam i czy powinniśmy się go obawiać?Czym jest scam i czy powinniśmy się go obawiać?Mikołaj Frączak


Fałszywy pop-up Facebooka

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

To, co pojawia się później na ekranie użytkownika, przypomina pop-up od Facebooka. Problem w tym, że Meta nie używa tego typu rozwiązań. Jeśli internauta na tym etapie nie wyczuje podstępu i mimo wszystko wpisze swój login i hasło, de facto przekazuje go oszustom, którzy przejmują konto i mogą zrobić z nim, co chcą. Niestety. Na pocieszenie trafią na stronę z prawdziwymi ogłoszeniami o pracę. Dostęp do własnego FB i tak tracą, niestety na zawsze.

Login i hasło w rękach oszusta

Całą historię i proces oszustwa dokładnie opisuje CERT Orange. Swoją drogą, bardzo pouczająca lektura.

Można się spodziewać, że mutacji takiego oszustwa może być więcej np. z logowaniem przez pocztę. Warto mieć się na baczności!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!