Uwaga ma sensacyjne treści w mediach społecznościowych. To kampanie phishingowe!

Cyfryzacja KPRM zaapelowała na swoich stronach o nieklikanie w sensacyjne i szokujące nagłówki w mediach społecznościowych, przypominające tytuły artykułów prasowych. Często tego typu linki kierują na strony phishingowe, których rolą jest przejęcie profili, kradzież tożsamości i wykorzystanie naszych danych do różnego rodzaju przestępstw!

  • Michał Górecki
  • /
  • 19 września 2022

Fake newsy narzędziem cyberprzestępców

Fake newsy oraz dezinformacja to w ocenie specjalistów dość niebezpieczne narzędzia w rękach cyberprzestępców. Ich rolą jest manipulacja odbiorcą, kreowanie nieprawdziwego obrazu świata, ośmieszenia osób publicznych, a także wywołanie negatywnych emocji. Doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że wpadające w oko nagłówki są często narzędziem manipulacji w rękach przestępców wykorzystujących chwilowe emocje, do przyciągnięcia uwagi i kliknięcie konkretnego linku. 

Phishing, vishing, smishing i quishing. W 2021 cyberprzestępcy szukali różnych sposobów na oszustwoPhishing, vishing, smishing i quishing. W 2021 cyberprzestępcy szukali różnych sposobów na oszustwoMichał Górecki


Kampanie phishingowe pod krzykliwymi nagłówkami

Eksperci zauważają, że często na fałszywe i niebezpieczne strony internetowe można zostać przekierowanym przez posty zamieszczane na portalach społecznościowych. Socjotechnika jest w tym wypadku po stronie oszustów. Czasem jeden sensacyjny, krzykliwy nagłówek wystarczy, by skierować uwagę odbiorcy. Od wejścia na groźną witrynę dzieli nas jedynie kliknięcie, które trwa ułamek sekundy. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak rozróżnić niebezpieczne nagłówki?

Nagłówki, o których mowa, często przyjmują formę rzekomy linków do publikacji dziennikarskich, ogłoszeń lub zwyczajnych postów. To, co je łączy to podobna struktura, nacechowanie emocjonalne. Mogą też zawierać prośbę o pomoc, lub inną zmanipulowaną treść. Np. o wypadku w okolicy, wyjątkowej promocji etc. 

Zwykle kierują one do fałszywej strony logowania, która jest rzekomą weryfikacją tożsamości lub wieku odbiorcy. Jeśli ktoś wpisze w tym miejscu swoje dane do logowania, natychmiast trafiają one w ręce oszustów. Doświadczenie pokazuje, że przejęte konto jest wykorzystywane do działań przestępczych. „Jednym z przykładów, to włamanie i podszywanie się pod właściciela konta i w jego imieniu rozsyłanie wiadomości do niczego nieświadomych znajomych, np. w celu wyłudzenia płatności lub przelewu z wykorzystaniem kodu BLIK” – podaje cyfryzacja KPRM. 

To jednak tylko przykład. Pamiętajmy, że mając dostęp do naszego profilu, przestępcy mogą wyrządzić wiele szkód. Choćby z tego powodu warto uważać na to, co się klika.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!