Groźne QR kody – nie skanuj, jeśli nie jesteś pewien ich pochodzenia

QR kody upraszczają życie. Zamiast przesyłać linki, szukać informacji w wyszukiwarce lub przepisywać adres witryny, wystarczy skierować obiektyw na czarno-biały zestaw kwadratów i… gotowe. Niestety, kody te są wykorzystywane również przez oszustów i kolporterów wszelkiego rodzaju scamu. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 21 września 2022

QR kod donikąd

QR kody spotkać dziś możemy wszędzie – na billboardach, w prasie, na ulotkach, czy nawet na biznesowych wizytówkach. Praktyczne, szybkie, nowoczesne. Problem w tym, że tę technologię jakiś czas temu upatrzyli sobie różnego rodzaju cyberoszuści, którzy w tak banalny sposób (i z naszą pomocą) mogą dobrać się do naszego telefonu poprzez złośliwe oprogramowanie.

Nie ma nic za darmo

O przypadku scamu „na QR” napisali ostatnio eksperci z CERT Orange Polska. Przestrzegają oni przed reklamą, według której właśnie wygraliśmy 2 lata darmowego Netflixa. No któż, by się nie ucieszył! Niestety, w tym przypadku pod kodem QR znajduje się skrócony adres, który przekierowuje albo na strony z treściami pornograficznymi, albo do sklepu Google Play na stronę aplikacji, która ma czyścić pamięć telefonu z niepotrzebnych procesów. 

Jak przestrzegają eksperci, aplikacja może przekazywać innym podmiotom dane na temat tego, jak korzystamy z telefonu, lub serwować reklamy, na których zarabiają oszuści. No cóż. Scam w najczystszej postaci.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" >Sporo scamu &quot;na <a href="https://twitter.com/NetflixPL?ref_src=twsrc%5Etfw">@NetflixPL</a>&quot; ostatnio leci. Uważajcie.<a href="https://t.co/kYPK0G9flF">https://t.co/kYPK0G9flF</a> <a href="https://t.co/3YEeIGNUi7">pic.twitter.com/3YEeIGNUi7</a></p>&mdash; CERT Orange Polska (@CERT_OPL) <a href="https://twitter.com/CERT_OPL/status/1572174369576878081?ref_src=twsrc%5Etfw">September 20, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

QR kod do aplikacji

Szczególnie powinniśmy być czujni w sytuacji, w której kod przekierowuje nas na witrynę, z której możemy pobrać nieautoryzowaną aplikację, lub pliki. Często zatwierdzenie takiego wyboru to wręcz proszenie się o kłopoty. 

Oszuści starają się maksymalnie skrócić drogę do naszego urządzenia. W tym wypadku oszustwa z wykorzystaniem QR kodów, wydają się dla nich idealnym rozwiązaniem. Dlatego nie skanujmy wszystkiego. Ciekawość, jak wiadomo to pierwszy stopień do piekła. W cyberprzestrzeni natomiast to pierwszy krok do niemałych kłopotów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!