Oszustwo na rozwalony telefon. Śląska policja ostrzega

Kolejna próba wyłudzania danych i pieniędzy. Tym razem na uszkodzony telefon dziecka. O incydencie informuje śląska policja.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 11 czerwca 2024

"Mamo, mam uszkodzony telefon"

Na facebookowym profilu  Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pojawił się wpis ostrzegający przed podejrzanymi SMS-ami. Ich treść wygląda na pierwszy rzut oka zwyczajnie i ktoś nieuważny z łatwością mógłby się na nią nabrać: „Cześć Mamo to mój nowy numer rozwalił się mój telefon daj znać czy SmS doszedł”. Administratorka strony na Facebooku śląskiej policji nie nabrała się na wiadomość, ponieważ w momencie, gdy dostała wiadomość, jej dziecko siedziało obok… Dzięki temu wiedziała, że to oszustwo. 

„A Ty jesteś pewien, że ktoś z Twoich bliskich nie da się nabrać? Chroń swoich rodziców i dziadków! Edukuj bliskich na temat zagrożeń w sieci. Tobie uwierzą!” – napisali w ostrzegającym poście na Facebooku śląscy policjanci. W komentarzach pod postem zawrzało: „Koleżka także taki dostała. Jednen problem nie ma dzieci  ”; „Też dostałam. Tyle, że Córka była w pokoju obok”; „Ja właśnie też dostałam takiego SMS, jakież to było zdziwienie bo nie mam dzieci”; „Dostałam taki sam SMS prawie gdy mój syn miał rozładowany telefon. Całe szczęście, że jestem wyczulona na takie SMS, choć chwila zwątpienia była”.

- Jeśli dostajemy tego typu niecodzienną wiadomość, w pierwszej kolejności należy ją zweryfikować. Jak? Wystarczy wykonać połączenie. Jeśli nie odbierze nasze dziecko, wówczas istnieje podejrzenie oszustwamówi mł. asp. Justyna Wiszowaty.

- Tego typu incydent można zgłosić do NASK [wszystkie podejrzane wiadomości SMS z linkami można zgłosić używając funkcji "Przekaż", bezpośrednio na numer: 8080 — przyp. red.] lub do każdej jednostki policji — dodaje.

Jak rozpoznać fałszywe SMS-y od cyberprzestępców?

Pierwszym sygnałem alarmowym może być nieznany numer telefonu. Fałszywe wiadomości często pochodzą z nieznanych lub nietypowych numerów. Warto zwrócić uwagę na błędy ortograficzne i gramatyczne w treści wiadomości, które mogą sugerować, że nadawca nie jest tym, za kogo się podaje. Fałszywe SMS-y często zawierają prośby o szybki kontakt lub informacje, wywołując poczucie pilności, co ma na celu zmuszenie odbiorcy do natychmiastowego działania bez zastanowienia.

Nowe oszustwo na NetflixNowe oszustwo na NetflixMartyna Kowalska

Typowym trikiem stosowanym przez cyberprzestępców jest prośba o potwierdzenie otrzymania wiadomości. Przykładem może być wiadomość: „Cześć Mamo, to mój nowy numer. Stary telefon się zepsuł, daj znać, czy SMS doszedł.” Brak szczegółowych informacji i ogólny ton wiadomości powinny wzbudzić naszą czujność. Dla porównania prawdziwa wiadomość mogłaby brzmieć: „Cześć Mamo, to Janek. Mój numer się zmienił, bo zgubiłem telefon. Możesz do mnie oddzwonić, żeby sprawdzić, czy wszystko działa? Dzięki.” W takiej wiadomości znajdziemy więcej szczegółów, które łatwo zweryfikować, oraz naturalny język i styl charakterystyczny dla osoby, która rzekomo wysłała wiadomość.

W przypadku otrzymania podejrzanego SMS-a najlepszym rozwiązaniem jest bezpośrednie skontaktowanie się z osobą, która rzekomo wysłała wiadomość, używając znanego numeru telefonu lub innych metod komunikacji. Jeśli wiadomość rzeczywiście pochodzi od bliskiej osoby, będziemy mogli to łatwo zweryfikować.


SMS ma 30 lat. Eksperci: usługa szybko nie wyginie.SMS ma 30 lat. Eksperci: usługa szybko nie wyginie. Anna Malinowska

Warto także blokować numery, które wysyłają podejrzane wiadomości, i zgłaszać je do swojego operatora oraz odpowiednich służb, takich jak policja. Ustalanie z rodziną i przyjaciółmi zasad dotyczących komunikacji w przypadku zmiany numeru telefonu może być kolejnym skutecznym sposobem na uniknięcie oszustwa. Na przykład, możemy umówić się, że zawsze będziemy weryfikować takie informacje poprzez bezpośredni kontakt.

Nie można również zapomnieć o technologii. Instalowanie aplikacji do blokowania spamu oraz oprogramowania antywirusowego na telefonie znacząco zwiększa nasze bezpieczeństwo. Edukowanie siebie i bliskich na temat różnych taktyk stosowanych przez cyberprzestępców jest kluczowe w walce z oszustwami SMS-owymi.

 

 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!