Nowe oszustwo na Netflix

Przestępcy wykorzystują nowy sposób oszustwa, które ma na celu wyłudzenie danych z kart płatniczych klientów.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 grudnia 2022

Cyberprzestępcy znaleźli nowy sposób na wyłudzenie danych kart płatniczych klientów. Do użytkowników sieci komórkowych wysyłają wiadomości SMS z treścią wskazującą na wygaśnięcie subskrypcji Netflix. Oczywiście informacja nie jest prawdziwa. Netflix nie wysyła bowiem tego typu wiadomości. Cyberprzestępcy wysyłają złośliwe SMSy, korzystając z faktu, że nie zawsze właściwie działają filtry antyspamowe.

Wiadomość przygotowana jest w taki sposób, by nakłonić użytkownika telefonu do kliknięcia w link, który przekierowuje do fałszywej bramki płatniczej, do miejsca, z którego przestępcy chcą wyciągnąć dane dotyczące karty płatniczej.

Fałszywa informacja z Netflixa

W wiadomości mamy informację, że Netflix zawiesił naszą usługę. Zawiera ona link przekierowujący do strony, która ma pomóc w rozwiązaniu problemu. W rzeczywistości strona jest fałszywa. Uważni użytkownicy zauważą bowiem literówkę w nazwie domeny.

Oszuści przekierowują bowiem nas do domeny, która ma imitować prawdziwą stronę Netflixa. Wejście na tę stronę ma pomóc odwiesić subskrypcję. Przestępcom chodzi jednak o to byśmy podali dane karty płatniczej.

Oszustwa na Netlix

Gdy dostaniemy smsa o tym, że usługa została zawieszona, nie warto nic robić prócz skasowania samej informacji. Jeśli jednak przez przypadek kliknęliśmy w link, warto skontaktować się z bankiem i zgłosić wyłudzenie.

Jeśli otrzymamy kiedyś podejrzanego smsa warto też powiadomić o tym CERT Polska pod numerem telefonu 799–448–084 lub na stronie internetowej incydent.cert.pl. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!