Oszustwa na powódź. CBZC ostrzega, jak nie dać się oszukać
Wiadomości od RCB, zbiórki, które są fałszywe i przejęte konta w social mediach – to tylko kilka przykładów na to, jak cyberprzestępcy wykorzystują sytuację powodziową w południowej części Polski. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przygotowało zestaw zaleceń, które warto przestrzegać, aby uniknąć cyberzagrożeń.
- Joanna Gościńska
- /
- 18 września 2024
Alerty RCB
Z uwagi na to, że o powodzi na południu Polski mówi się nieprzerwanie od kliku dni, cyberprzestępcy postanowili to wykorzystać i rozsyłają SMS-y, w których podszywają się pod Alert RCB. Fałszywą wiadomość można poznać po tym, że znajduje się w niej link. Oryginalne Alerty RCB nie zawierają ich.
Aby upewnić się, że otrzymany Alert RCB jest autentyczny, możesz to zweryfikować poprzez: oficjalną stronę internetową Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: https://www.gov.pl/web/rcb oraz profile w mediach społecznościowych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
- Jeśli otrzymasz wiadomość, która wygląda jak Alert RCB, ale zawiera link lub budzi Twoje wątpliwości, prosimy, abyś nie klikał w odnośnik i nie odpowiadał na wiadomość – apeluje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
Fałszywe zbiórki
W sieci pojawiło się także mnóstwo zbiórek na rzecz powodzian. CBZC apeluje, aby wpłacać pieniądze tylko na te, które są oficjalne i zweryfikowane. — Oszuści coraz częściej wykorzystują dramatyczne wydarzenia, aby wyłudzać pieniądze pod pozorem działań charytatywnych – przestrzega cyberpolicja.
- Pamiętaj!!! Twoja pomoc jest niezwykle cenna, ale warto upewnić się, że trafia do potrzebujących, a nie w ręce oszustów. W przypadku wątpliwości co do wiarygodności zbiórki skontaktuj się bezpośrednio z organizatorami – dodaje.
Oszusty wykorzystują ludzką tragedię związaną z powodzią, aby przejmować konta w mediach społecznościowych. Tworzą przyciągające uwagę nagłówki oraz dodają zdjęcia, np. dziecka lub zwierzęcia w niebezpieczeństwie. Do postu dołączają link, w który użytkownik ma kliknąć i zalogować się, podając swoje poufne dane. Wprowadzenie ich na fałszywej stronie skutkuje kradzieżą danych logowania.
- Pamiętaj! Jeśli jesteś już zalogowany na swoim koncie, nie ma konieczności ponownego logowania! Nie podawaj loginu i hasła. Nie panikuj. Po prostu zamknij podejrzaną stronę. Możesz też zgłosić ją tutaj: https://incydent.cert.pl/ — przekazuje CBZC.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?