Dostałeś maila od PKO BP? Przyjrzyj mu się uważnie!

Oszustom chodzi zazwyczaj o to, by uśpić naszą czujność. A gdyby tak wysłać do ofiary podziękowanie…? Np. od znanego banku, jak PKO BP? Z takiego założenia wyszli cyberoszuści, próbujący zainstalować na naszym komputerze złośliwe oprogramowanie. Polityka Bezpieczeństwa apeluje raz jeszcze… uważajcie na załączniki!

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 września 2022

Mail od PKO BP z podziękowaniem. Nie otwieraj załącznika!

Sprawa jest poważna. W poniedziałek 12.09.2022 r., wieczorem, Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) opublikował ostrzeżenie przed fałszywymi wiadomościami e-mail, w których oszuści wykorzystują markę banku PKO BP i podszywają się pod instytucję finansową.

Mail wygląda niepozornie. W treści nie znajdziemy wezwania do pilnej dopłaty, konieczności akceptacji regulaminu, czy ostrzeżenia przed atakiem hakerów, ale… podziękowanie. Konkretnie, za przesłanie dokumentów. Miło. Z tym że nie do końca. W załączniku znajduje się złośliwe oprogramowanie, które natychmiast zainstaluje się na naszym komputerze. Pod żadnym pozorem nie wolno go otwierać!

 

PKO BP ostrzega przed cyberoszustami

Nieco więcej szczegółów na akcję oszustów rzuca sam bank PKO BP, który chce ostrzec swoich klientów przed podstępem specjalistów od złośliwego oprogramowania.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak przyznaje bank, przestępcy podszywają się pod niego, wysyłając e-maile z zainfekowanym załącznikiem. Konkretnie dołączony dokument ma zawierać szczegóły nieistniejącej polisy o tytule „008390992”.

Mail łudząco przypomina bankową korespondencję

E-mail wysłany przez przestępców przypomina wiadomość z banku ze skrzynki, której adres zaczyna się na „polisy.sme” – przyznaje PKO BP. Domena jest identyczna jak w przypadku tej instytucji finansowej. Wiadomość oprócz podziękowań tekstowych zawiera plik o rozszerzeniu archiwizacyjnym.rar. Niestety, już wiadomo, że zawiera on oprogramowanie, które może wyrządzić na komputerze poważne szkody. Nie otwieraj go, nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach i załącznikach. Jeśli klikniesz w link możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z infolinią” – apeluje PKO Bank Polski.

ZDJĘCIE: PRONT SCREEN KOMUNIKATU PKO BP | TWITTER

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!