Premier powołał Pełnomocnika Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP

Stanisław Żaryn został powołany przez premiera na stanowisko Sekretarza Stanu – Pełnomocnika Rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej. Stanowisko to zostało ustanowione w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 11 sierpnia 2022 roku.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 września 2022

Kim jest Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP

Stanisław Żaryn przed powołaniem na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP pełnił już funkcję w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na stanowisku Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego, zajmującego się obsługą ministra-koordynatora służb specjalnych. Był także rzecznikiem prasowym ministra-koordynatora. 

Pełnomocnik ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP – co to za stanowisko?

Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP pełni rolę zastępcy ministra-koordynatora służb specjalnych. Odpowiada za koordynację działań informacyjno-analitycznych prowadzonych przez służby specjalne, a także za współpracę z obiema izbami parlamentu. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zmasowany atak cybernetyczny na Albanię. Polska zabiera głosZmasowany atak cybernetyczny na Albanię. Polska zabiera głosMichał Górecki

Nowe stanowisko w rządzie

Stanowisko, o którym mowa jest zupełnie nowe i wynika z zapisów rządowego rozporządzenia z 11.08.2022 r. Do zadań Pełnomocnika należy w szczególności identyfikowanie i analizowanie działań informacyjnych wymierzonych w bezpieczeństwo, interesy i wizerunek RP, identyfikowanie podmiotów, zwłaszcza podmiotów zagranicznych, podejmujących i prowadzących działania informacyjne przeciwko interesom RP, identyfikowanie przejawów operacji informacyjno-psychologicznych prowadzonych w przestrzeni informacyjnej przeciwko RP, prowadzenie działań zmierzających do neutralizacji zidentyfikowanych zagrożeń dla bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Ponadto pełnomocnik współpracuje z innymi instytucjami, na których spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo informacyjne Polski.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!