Zmasowany atak cybernetyczny na Albanię. Polska zabiera głos

Po atakach cybernetycznych w krytyczną infrastrukturę Albanii Polska jako kraj przewodniczący OBWE zabiera głos. „To niedopuszczalne w świetle prawa międzynarodowego” – grzmi pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

  • Michał Górecki
  • /
  • 12 września 2022

Polska solidarna z Albanią po atakach cybernetycznych

Polska wyraża pełną solidarność z rządem i narodem Albanii, ofiarami niedawnego zmasowanego cyberataku” – czytamy w oświadczeniu przedstawiciela polskiego rządu. Janusz Cieszyński zauważa, że atak, którego doświadczył ten bałkański kraj, został zaplanowany w taki sposób, aby sparaliżować działanie krytycznej infrastruktury, w tym usług rządowych. 

Działania atakujących były wymierzone w sytuację społeczno-gospodarczą Albanii. W ocenie Cieszyńskiego, akt cyberagresji faktycznie wpłynął na życie zwykłych ludzi, rodzin i dzieci. 

W UE powstaje Fundusz Reagowania Kryzysowego na rzecz CyberbezpieczeństwaW UE powstaje Fundusz Reagowania Kryzysowego na rzecz CyberbezpieczeństwaMichał Górecki

Cyberatak na infrastrukturę krytyczną a prawo międzynarodowe

Oświadczenie przedstawiciela rządu jest o tyle istotne, że Polska jest krajem, który aktualnie przewodniczy działaniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warszawa potępia w swoim stanowisku wszelkie formy szkodliwych działań w cyberprzestrzeni, których celem jest destabilizacja administracji publicznej i życia społecznego. Jest to niedopuszczalne w świetle prawa międzynarodowego, uzgodnionych norm zachowania państw, zatwierdzonych przez wszystkie państwa członkowskie ONZ i stoi w sprzeczności z obecnymi procesami w międzynarodowych debatach na temat odpowiedzialnego zachowania się w cyberprzestrzeni”– czytamy.

Problemy z cyberbezpieczeństwem na Bałkanach

Minister Janusz Cieszyński zwraca także uwagę na niepokojące doniesienia o atakach na cyberprzestrzeń innych krajów bałkańskich. Przypomina, że w ostatnim czasie doszło do serii szkodliwych działań, które zostały wymierzone inne państwa, należące do OBWE tj. Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, oraz Słowenię. 

Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa zadeklarował również w imieniu Polski oraz partnerów z Unii Europejskiej oraz Paktu Północnoatlantyckiego wsparcie Albanii w budowaniu „bardziej odpornego środowiska na zagrożenia cybernetyczne”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!