W UE powstaje Fundusz Reagowania Kryzysowego na rzecz Cyberbezpieczeństwa

Unia Europejska startuje z pilotażem Funduszu Reagowania Kryzysowego na rzecz Cyberbezpieczeństwa, który będzie funkcjonował pod skrótem ENISA. Każde państwo należące do UE będzie mogło uzyskać z niego nawet pół miliona euro na bezpieczeństwo cybernetyczne. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 19 sierpnia 2022

Fundusz ENISA

Fundusz, o którym mowa, to stosunkowo młoda inicjatywa, nad którą prace ruszyły 9 marca 2022 roku. Zdecydowano wówczas, że nowy fundusz na rzecz cyberbezpieczeństwa będzie działał na podstawie dwóch artykułów (6 i 7) Aktu o cyberbezpieczeństwie (UE). 

Mechanizm zostanie uruchomiony przez Komisję Europejską, by wspierać państwa członkowskie UE w walce z cyberatakami o duże skali. Mowa zarówno o przeciwdziałaniu takim sytuacjom, jak również reagowaniu w momencie, w którym już wystąpią. 

Agencja UE ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Obsługą oraz wsparciem funduszu zamie się Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA. Środki z funduszu będą trafiały do państw członkowskich na podstawie przesłanych wniosków. 

Pilotaż funduszu a walka z zagrożeniami w sieci

Jak informuje Cyfryzacja KPRM Głównym celem pilotażowego funduszu jest zapewnienie wsparcia państwom członkowskim w perspektywie krótkoterminowej. Pilotażowe wsparcie ENISA ma na celu przetestowanie procedur przyznawania środków finansowych z Funduszu i zaznajomienie z nimi państw członkowskich”.

Usługi ex-ante i ex-post

Pieniądze z funduszu mogą być przeznaczone zarówno na usługi ex-ante, czyli działania prewencyjne, jak również ex-post, czyli po zaistnieniu incydentu wymierzonego w cyberbezpieczeństwo. Chodzi o wszelkiego rodzaju usługi, które mogą przyczynić się do wspierania „budowania zdolności i gotowości państw członkowskich UE w zakresie cyberodporności i reagowania w celu zwiększenia ochrony ich sieci i systemów informatycznych, zgodnie  z założeniami dyrektywy NIS. Usługi te obejmują na przykład testowanie infrastruktury, ocenę zagrożeń, wsparcie techniczne przy obsłudze i zarządzaniu incydentami” – czytamy w oficjalnych dokumentach. 

Fundusz ENISA – od kiedy pieniądze?

Składanie ofert jest możliwe od 19 sierpnia 2022 roku. Usługi mogą być świadczone na mocy zawartych umów ramowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!