Jak bezpieczne udostępniać internet?

Nielimitowany internet mobilny skłania do udostępniania łącza innym użytkownikom. Może to być jednak niebezpieczne. W jaki sposób bezpiecznie udostępniać internet?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 sierpnia 2022

Udostępnianie internetu przydaje się szczególnie tym, którzy często zmieniają miejsce pracy. Nie zawsze bowiem ich transfer jest wystarczający do wysłania pliku o większych rozmiarach albo odebraniu folderu ze zdjęciami z wakacji. Tutaj z pomocą przychodzi możliwość udostępniania internetu. Co jednak zrobić by było to bezpieczne?

Hot-spot w telefonie

Żeby udostępnić internet w telefonie musimy spowodować, by nasz telefon stał się hot-spotem. Większość nowoczesnych telefonów ma taką funkcję. Najprościej mówiąc, nasz telefon staje się wtedy rodzajem sieci Wifi. Jeszcze kilka lat temu współdzielenie pakietów internetowych było problematyczne. Obecnie operatorzy komórkowy i dostawcy internetu nie utrudniają udostępniania swoich pakietów. To ważne szczególnie w sytuacji, gdy musimy skorzystać z dużego pakietu danych.

W polskiej armii będą również cyberżołnierzeW polskiej armii będą również cyberżołnierzeMonika Świetlińska


Jak bezpiecznie udostępniać internet?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Mobilny internet może być świetną alternatywą nawet dla internetu kablowego. Nie musimy podpisywać żadnych dodatkowych umów by udostępnić swoje łącze komuś innemu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że telefon, który pełni funkcję hot-spotu bardzo szybko zużywa energię z baterii. Może się więc zdarzyć, że urządzenie, które wytrzymywało kilka godzin, poprzez udostępnianie internetu będzie w stanie „pociągnąć” znacznie krócej.

Bezpieczeństwo hot-spota w telefonie

Samo korzystanie z hot-spota może wymagać ciągłego podłączenia urządzenia do prądu, a taka czynność nie najlepiej działa na baterię telefonu. Zdaniem wielu ekspertów pozostawienie telefonu w ładowarce przez kilka godzin, a dodatkowo korzystanie z internetu w formie udostępnionego hotspota bardzo mocno obciąża telefon. Gdy urządzenie w takiej konfiguracji wykorzystywane jest bardzo często, może się okazać, że baterię szybko trzeba będzie wymienić.

Ale to nie wszystko. Trzeba też zadbać o bezpieczeństwo samego łącza. Póki to my udostępniamy internet, mamy pełną kontrolę nad tym, kto z naszego łącza korzysta i w jaki sposób. Ryzyko z naszej perspektywy jest minimalne. Znacznie gorzej będzie, gdy to my jesteśmy zmuszeni do skorzystania z łącza kogoś innego. W takiej sytuacji zawsze należy traktować taki hot-spot na równi z punktem dostępowym do internetu na lotnisku czy w kawiarni. To ważne szczególnie wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie sprawdzić, kto faktycznie udostępnia nam łącze. W takiej sytuacji nie wolno przesyłać w wiadomościach żadnych haseł czy dostępów do aplikacji albo kont mailowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!