Ponad 203% wzrostu liczby ataków DDoS

Tylko w pierwszym półroczu tego roku liczba ataków DDoS wzrosła o 203% rok do roku.

  • Michał Górecki
  • /
  • 29 sierpnia 2022

Firma Google przyznała, że zablokowała atak DDoS, który polegał na wysyłaniu 46 milionów żądań na sekundę. To o prawie ¾ większy pod względem rozmiaru atak DDoS. Pokazuje to, że tego typu ataki są coraz bardziej poważne.

Atak DDoS. Co to jest?

W przypadku ataków na komputery można rozróżnić dwa ich typy. Pierwszy to wysłanie polecenia „odmowa usługi” (DoS), a drugi to „rozproszona odmowa usługi” (DDoS). Mówiąc wprost, jest to nienaturalne zwiększanie ruchu w danej domenie by zablokować możliwość dostępu do niektórych usług. Przy zbyt dużym ruchu, strona internetowa przestaje działać.

Wzrost przychodów, nowe produkty i rosnąca liczba klientów. Dwa lata AuthologicWzrost przychodów, nowe produkty i rosnąca liczba klientów. Dwa lata AuthologicMichał Górecki

Jak przeprowadzany jest atak DoS?

Do przeprowadzenia ataku typu DoS wystarczy maksymalnie kilka urządzeń. Najczęściej dochodzi do blokady serwerów. Gdy jednak atak ma być bardziej spektakularny wykorzystuje się do nich boty. Przestępcy przejmują komputery w różnych częściach świata i poprzez ingerencję w system, próbują za ich pośrednictwem wysłać maksymalnie duży ruch do określonej strony internetowej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Gdy do takiego procesu wykorzystuje się dużo „zewnętrznych” komputerów, systemy obrony danej domeny nie musza od razu rozpoznać, że jest to atak DDoS. W związku z tym, cyberprzestępcom dość łatwo go przeprowadzić.

Ataki DDoS w historii

Pierwszy zarejestrowany atak DDoS miał miejsce w 1996 roku. W jego przypadku zaatakowany był Panix, jeden z większych dostawców internetu. Efekt? Blokada internetu na kilka dni. Na tamte czasy był to bardzo poważny atak.

Kilka lat później, atak został skierowany na Estonię. Przez 22 dni atakowane były serwery rządowe. Podejrzewano, że jest to sprawka zagranicznych sił politycznych, którzy chcieli obalić władzę w tym kraju.

DDos przeciwko biznesowi

Najczęściej ataki DDoS kierowane są w stronę komercyjnych firm, strony rządowe lub strony firm finansowych. Cztery lata temu dużym atak skierowane w stronę duńskiego operatora kolejowego. Spowodowało to blokadę systemu zakupu biletów.

Inny znany atak to ten przeprowadzony przez botnet Mirai na serwery bardzo znanej gry Minecraft.

Ataki DDoS były tez wykorzystane podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Boty atakowały rządowe strony internetowe, a także strony wspierające Rosję.

Jak ograniczyć ataki DDoS?

Ryzyko ataku DDoS można ograniczyć. Chociażby poprzez wybór dobrego dostawcy hostingu, używania dobrych zapór sprzętowych. Można też korzystać z lokalnej sieci VPN. Wiele narzędzi, wykorzystywanych do sieci VPN ma wbudowane narzędzia do ograniczenia skutków ataków. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!