10 mln danych kontaktowych w RDK. Jedyny taki rejestr

W Rejestrze Danych Kontaktowych (RDK) jest już 10 milionów danych – informuje cyfryzacja KPRM. Chodzi o zawsze aktualne informacje, dzięki którym urzędnicy administracji państwowej mogą szybko skontaktować się z obywatelem. Co to jest RDK i jak on działa? Wyjaśniamy.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 września 2022

RDK — Rejestr Danych Kontaktowych

Według rządowych statystyk, każdego dnia do Rejestru Danych Kontaktowych dodawanych jest ponad 10 tysięcy wpisów. W ten sposób, od momentu uruchomienia RDK 22 grudnia 2019 roku udało się zebrać 10 mln danych kontaktowych do obywateli. 

Komu potrzebny jest RDK?

Cel tworzenia Rejestru Danych Kontaktowych jest prosty. Chodzi o ułatwienie kontraktu urzędników administracji państwowej z obywatelami. Dzięki temu udaje się usprawnić realizację usług oraz umożliwić szybką komunikację. Mowa np. o sytuacji, w której zamiast wysyłać pisma i tracić czas na ich przesłanie, można zwyczajnie zadzwonić do takiej osoby. 

Cyfryzacja KPRM przypomina, że przekazanie danych do RDK jest sprawą całkowicie dobrowolną. Za dodanie takiego wpisu, obywatele nie ponoszą żadnych kosztów. Jedyne czego wymaga system to podanie numeru telefonu oraz adresu mailowego. Dzięki nim urzędnicy w ważnych sprawa zadzwonią z informacją, wyślą maila, lub krótką wiadomość tekstową SMS.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak przygotować bazę danych klientów?Jak przygotować bazę danych klientów?Michał Górecki

Kiedy urzędnik może skorzystać z Rejestru Danych Kontaktowych?

Urzędnik może skorzystać z danych w RDK i zadzwonić do obywatela np. w przypadku gotowych do odbioru dokumentów, przy rozpatrywaniu złożonych wniosków, a także w razie konieczności uzupełnienia dokumentów w sprawach prowadzonych w urzędach. 

Dane przekazane do RDK nie są wykorzystywane do rozsyłania jakichkolwiek informacji marketingowych, czy reklam. Można być więc spokojnym, że naszego numeru nie otrzyma żaden telemarketer, czy inna firma, która może nas niepokoić spamem. To od obywatela zależy, czy chce przekazać do rejestru jedynie numer telefonu, sam adres e-mail, czy obie dane. 

Jak dopisać się do Rejestru Danych Kontaktowych? 

To proste. Usługa jest dostępna pod tym linkiem. Dla bezpieczeństwa obywatela, konieczne jest skorzystanie z profilu zaufanego, który potwierdzi naszą tożsamość. Do RDK można dopisać się offline, wypełniając specjalny formularz dostępny w urzędach. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!