UKE i KNF będą współpracowały w zakresie cyberbezpieczeństwa

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko oraz Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski podpisali umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego. Czego dotyczy porozumienie? 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 września 2022

Cyberbezpieczeństwo w telekomunikacji i finansach

Porozumienie między Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego dotyczy współpracy w ramach zapewnienia bezpieczeństwa zarówno w sferze telekomunikacji jak i finansów. Współpraca została nawiązana w obliczu rosnącej skali zagrożeń, które trzeba skutecznie zwalczać.

Wyciek danych w Getin Bank. Bank wysłał klientowi dane innych klientówWyciek danych w Getin Bank. Bank wysłał klientowi dane innych klientówMartyna Kowalska

Bezpieczeństwo w sieci 

Dokument otwiera drogę do podejmowania wspólnych działań ze strony instytucji na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w sieci w Polsce, zarówno w zakresie usług telekomunikacyjnych jak również szeroko rozumianej sfery finansowej. Obie instytucje chcą m.in. współdziałać w zakresie budowania wśród obywateli i konsumentów świadomości o cyberbezpieczeństwie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Obie instytucje zakładają także prowadzenie wspólnych badań oraz rozwoju innowacji w obszarach, za które są odpowiedzialne. 

Wymiana informacji na szczeblu państwowym

UKE oraz KNF zobowiązały się także do wymiany informacji zarówno o swoich działaniach w sferze cyberbezpieczeństwa jak również zagrożeń jakie pojawiają się w wirtualnej przestrzeni. Mowa o cyberatakach, domenach, które dystrybuują złośliwe oprogramowanie, a także wykorzystywanych przez przestępców działających w sieci. 

Wymiana informacji ma obejmować także tzw. adresów e-mailowych oraz domen wykorzystywanych w różnego rodzaju kampaniach phishingowych wymierzonych w klientów sektora finansowego oraz telekomunikacyjnego. 

 

UKE a cyberbezpieczeństwo

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina także, że w lutym, prezes tej instytucji podpisał podobne porozumienie między innymi z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Z kolei w lipcu podobna współpraca została nawiązana z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem Badawczym (NASK).

ZDJĘCIE: URZĄD KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ / UKE.GOV.PL

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!