NIS2 a infrastruktura krytyczna – jak nowe regulacje wpłyną na sektor energetyczny, transportowy i finansowy?
Dyrektywa w sprawie bezpieczeństwa sieci i informacji to odpowiedź na rosnące zagrożenie cyberbezpieczeństwa. Nowe regulacje mają podnieść poziom bezpieczeństwa, jednocześnie wpływając na sektor transportowy, energetyczny oraz finansowy. Warto wiedzieć, jakie zmiany zostaną wprowadzone.
- Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
- /
- 29 listopada 2024
Dyrektywa NIS2 – co to jest?
Dyrektywa NIS2 (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2555 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii, zmieniającą rozporządzenie (UE) nr 910/2014 i dyrektywę (UE) 2018/1972 oraz uchylająca dyrektywę (UE) 2016/1148) jest kontynuacją wcześniejszej dyrektywy. Jej wprowadzenie ma przede wszystkim znacząco poprawić cyberbezpieczeństwo w krytycznych sektorach Unii Europejskiej. Jej zakres został poszerzony, co oznacza, że więcej organizacji musi przestrzegać przepisów, które wprowadza.
Więcej o dyrektywie NIS2 można dowiedzieć się tutaj: https://www.bureauveritas.pl/needs/dyrektywa-nis2-na-rzecz-wspolnego-poziomu-cyberbezpieczenstwa
Dyrektywa NIS2 a bezpieczeństwo sieci i informacji
Dyrektywa NIS2 ma zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa w całej Unii Europejskiej poprzez wprowadzenie nowych środków ochrony infrastruktury krytycznej. Wprowadza także zmiany do wcześniejszej dyrektywy, co jest wynikiem nieustannie zmieniających się cyberzagrożeń.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jej wdrożenie ma sprawić, że sektory szczególnie narażone na ataki ze strony cyberprzestępców będą sobie w stanie z nimi lepiej poradzić. Ma to być możliwe dzięki lepszemu zarządzaniu ryzykiem i szybkiemu reagowaniu na incydenty. Podmioty prywatne oraz publiczne mają poprawić swoją współpracę w zakresie wymiany informacji na temat potencjalnych zagrożeń i słabych punktów, a także ataków.
Nowe wymogi dyrektywy NIS2 wobec państw członkowskich Unii Europejskiej
Infrastruktura krytyczna to sektory kluczowe dla bezpieczeństwa i stabilności państw. Zalicza się do nich przede wszystkim transport, energetykę, ochronę zdrowia, administrację publiczną oraz finanse. Dyrektywa NIS2 nakłada na te sektory dodatkowe wymogi ochrony przed cyberzagrożeniami. W przypadku transportu i finansów oznacza to zapewnienie bezpieczeństwa danych, odporności systemów IT oraz ciągłości działania na wypadek cyberataku.
Dyrektywa NIS2 przede wszystkim ma szerszy zasięg, co oznacza, że wiele przedsiębiorstw jest zobowiązanych do wdrożenia zmian. Ma to zapewnić efektywniejsze zarządzanie cyberbezpieczeństwem, a także bardziej ustrukturyzowane raportowanie ewentualnych incydentów.
Dyrektywa NIS2 a infrastruktura krytyczna
Warto wiedzieć, jak dokładnie dyrektywa NIS2 i wdrażane przez nią zmiany wpływają na poszczególne sektory infrastruktury krytycznej.
Sektor transportowy
W transporcie dużą rolę odgrywa automatyzacja procesów związanych m.in. z logistyką czy magazynowaniem ładunków. Ich zakłócenie przez cyberataki może spowodować poważne straty. Brak terminowych dostaw wywołuje wiele problemów w prawidłowym funkcjonowaniu wielu podmiotów. Dyrektywa NIS2 kładzie duży nacisk na to, aby monitorować procesy transportowe w czasie rzeczywistym oraz analizować potencjalne ryzyko.
Przedsiębiorstwa działające w tym sektorze muszą m.in. obowiązkowo weryfikować zewnętrznych dostawców, a także chronić wymianę danych. Wiąże się to z koniecznością zaktualizowania systemów oraz większymi nakładami finansowymi na cyberbezpieczeństwo.
Sektor energetyczny
Infrastruktura energetyczna jest szczególnie narażona na cyberataki ze względu na to, że ma ona duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania państwa. Zakłócenie jej może spowodować kolejne problemy także w innych sektorach. Dyrektywa NIS2 włącza do zakresu regulacji podmioty odpowiedzialne za produkcję, przetwarzanie i dystrybucję paliw syntetycznych i odnawialnych. Kładzie także zdecydowanie większy nacisk na bezpieczeństwo łańcucha dostaw w sektorze energetycznym. Wymaga to od operatorów efektywniejszego zarządzania ryzykiem związanym z dostawcami i podwykonawcami.
Dyrektywa ta wymaga także zgłaszania incydentów i lepszej współpracy z organami państwowymi. Wszystkie te działania mają zwiększyć bezpieczeństwo sektora energetycznego i zmniejszyć ryzyko zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Sektor finansowy
Dyrektywa NIS2 wymaga stosowania przez banki, firmy ubezpieczeniowe oraz dostawców usług płatniczych nowoczesnych systemów wykrywania zagrożeń, jak również dokumentowania procesów reakcji na incydenty. Podmioty te muszą też kłaść większy nacisk na prawidłowe przechowywanie danych osobowych.
Sektor ochrony zdrowia
Dyrektywa NIS2 nakłada na podmioty świadczące usługi z zakresu opieki medycznej, takie jak m.in. szpitale, przychodnie czy kliniki obowiązek stosowania środków technicznych i organizacyjnych ułatwiających zarządzanie ryzykiem cyberataków i zgłaszania potencjalnych incydentów. Muszą zapewnić ochronę wrażliwych danych oraz zagwarantować ciągłość świadczenia usług. Producenci urządzeń medycznych także są zobowiązani do spełniania określonych regulacji.
Sektor administracji publicznej
Dyrektywa NIS2 po raz pierwszy włączyła sektor administracji publicznej do regulacji i uznała je za część infrastruktury krytycznej. Tego rodzaju podmioty muszą wdrażać środki bezpieczeństwa i zgłaszać wszelkie incydenty, które mogą zagrozić bezpieczeństwu danych. To bardzo ważne ze względu na coraz większą cyfryzację usług.
Jakie są obowiązki przedsiębiorstw w ramach dyrektywy NIS2?
Przedsiębiorcy objęci dyrektywą muszą wdrażać skuteczne systemy zabezpieczające przed cyberatakami oraz raportowania incydentów. Ich obowiązkiem jest prowadzenie odpowiedniej dokumentacji oraz przeprowadzania analizy ryzyka. Wszystkie te działania muszą być zgodne z przepisami.
Jakie są korzyści z implementacji wymagań NIS2?
Najważniejszą korzyścią płynącą z wdrożenia zmian stawianych przez dyrektywę NIS2 jest poprawa bezpieczeństwa cyfrowego i ochrona przed zagrożeniami ze strony cyberprzestępców. Nieustannie modyfikują oni swoje modele działania i stosują coraz bardziej wyrafinowane sposoby, dlatego tak ważne jest dostosowywanie zabezpieczeń.
Implementacja NIS2 wspiera stabilność gospodarek poszczególnych krajów oraz znacząco zmniejsza ryzyko strat zarówno finansowych, jak i wizerunkowych. Poszczególne firmy objęte dyrektywą muszą zadbać o wdrożenie nowoczesnych systemów oraz podejmowanie właściwej reakcji na wszelkie naruszenia zasad bezpieczeństwa.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?