Wyciek danych w Getin Bank. Bank wysłał klientowi dane innych klientów

Getin Bank wysłał jednemu ze swoich klientów paczkę zawierającą wrażliwe dane innych klientów. Były tam między innymi szczegóły umów kredytowych.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 sierpnia 2022

Dane finansowe powinny być szczególnie chronione. To teoria.W praktyce jednak bywa różnie. Znane są historie, gdy cyberprzestępcy wykradli z banku dane klientów, a potem próbowali je odsprzedać. Trudno jednak uwierzyć w to, co przydarzyło się jednemu z klientów Getin Bank. Instytucja finansowa wysłała jednemu z klientów paczkę, a w niej dane kilkudziesięciu innych klientów. Prócz imion, nazwisk i adresów, znalazły się tam też numery kont bankowych i umów kredytowych.

O całej sprawie napisał serwis wykop.pl. Według informacji serwisu, klient po otrzymaniu tej przesyłki próbował sprawę wyjaśnić. Było to trudne ponieważ konsultantka telefoniczna zaczęła pytać klienta, o to czy ten ma kredyt w Getin w Banku. Podczas rozwiązywania sytuacji, przedstawiciele banku obiecali wszystko sprawdzić i do klienta oddzwonić.

Starlink obniża cenyStarlink obniża cenyMartyna Kowalska

Niestety nikt nie raczył odezwać się do klienta. W związku z tym sprawa zaczęła nabierać rozgłosu, a klient postraszył instytucję finansową, że poinformuje o błędzie inspektora ochrony danych osobowych. Absurdalne w całej sytuacji było też to, że choć bank wysłał kuriera po błędnie wysłaną paczkę, to próbował wymusić na kliencie podpisanie oświadczenia, że ten nie będzie przetwarzał danych klientów. Jakoby wcześniej takie dane przetwarzał. Klient takiego dokumentu nie podpisał. W zamian dołożył swój własny protokół zdawczo-odbiorczy.

W Getin Banku trwa obecnie postępowanie wyjaśniające, a Urząd Ochrony Danych Osobowych nie dostał jeszcze zgłoszenia. Zgodnie z procedurą bank powinien teraz poinformować o sytuacji wszystkie osoby, których dane dostały się w ręce niczego niespodziewającego się klienta.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!