Stopień alarmowy Bravo i Charlie. Co oznacza?
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego BRAVO oraz trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP do końca listopada. Co to oznacza?
- Michał Górecki
- /
- 31 sierpnia 2022
Stopnie alarmowe miały obowiązywać do końca sierpnia. Premier zdecydował jednak o ich przedłużeniu – podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Oba stopnie będą obowiązywać na terenie całego kraju.
Perun z Piratem na wyposażeniu. Polacy testują autonomiczny pojazd do walki w terenieMichał Górecki
Stopień alarmowy Bravo
Stopnie alarmowe funkcjonują już od pewnego czasu. Teraz wydłużono ich funkcjonowanie. I tak do listopada obowiązywać będą:
- drugi stopień alarmowy (BRAVO)
- trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE-CRP)
Jak czytamy na stronach rządowych, rugi stopień alarmowy BRAVO ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w regionie i w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy. Ten stopień alarmowy obejmuje cały kraj.
Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Nakłada no m.in. obowiązek noszenia długiej broni dla funkcjonariuszy policji czy Żandarmerii Wojskowej, a także kontrole pojazdów czy budynków "w regionach zagrożonych".
Stopień Charlie
Natomiast stopień alarmowy CRP został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni i jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu. Ten stopień alarmowy CRP również obejmuje teren całego kraju.
Stopień CHARLIE-CRP nakłada natomiast konkretne obowiązki na pracowników administracji publicznej. Muszą oni "dokonać przeglądu zasobów do wykorzystania w przypadku obrony" oraz "wdrażać plany ciągłości działania" po wystąpieniu potencjalnego ataku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?