Stopień alarmowy Bravo i Charlie. Co oznacza?

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego BRAVO oraz trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP do końca listopada. Co to oznacza?

  • Michał Górecki
  • /
  • 31 sierpnia 2022

Stopnie alarmowe miały obowiązywać do końca sierpnia. Premier zdecydował jednak o ich przedłużeniu – podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Oba stopnie będą obowiązywać na terenie całego kraju.

Perun z Piratem na wyposażeniu. Polacy testują autonomiczny pojazd do walki w tereniePerun z Piratem na wyposażeniu. Polacy testują autonomiczny pojazd do walki w terenieMichał Górecki

Stopień alarmowy Bravo

Stopnie alarmowe funkcjonują już od pewnego czasu. Teraz wydłużono ich funkcjonowanie. I tak do listopada obowiązywać będą:

  • drugi stopień alarmowy (BRAVO)
  • trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE-CRP)

Jak czytamy na stronach rządowych, rugi stopień alarmowy BRAVO ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w regionie i w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy. Ten stopień alarmowy obejmuje cały kraj.

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Nakłada no m.in. obowiązek noszenia długiej broni dla funkcjonariuszy policji czy Żandarmerii Wojskowej, a także kontrole pojazdów czy budynków "w regionach zagrożonych".

Stopień Charlie

Natomiast stopień alarmowy CRP został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni i jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu. Ten stopień alarmowy CRP również obejmuje teren całego kraju.

Stopień CHARLIE-CRP nakłada natomiast konkretne obowiązki na pracowników administracji publicznej. Muszą oni "dokonać przeglądu zasobów do wykorzystania w przypadku obrony" oraz "wdrażać plany ciągłości działania" po wystąpieniu potencjalnego ataku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!