NASK: W rejestrze domeny .pl ponad 2,52 mln nazw

Na koniec drugiego kwartału 2022 roku w rejestrze domeny.pl znajdowało się ponad 2,52 mln nazw – informuje NASK. Liczba abonentów tej domeny wynosi obecnie 1,1 mln. 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 września 2022

Popularność domeny.pl

NASK od dwóch lat notuje ciągły wzrost wskaźnika odnowień domeny.pl, a od roku liczby abonentów. Ich liczba na koniec drugiego kwartału 2022 roku wynosiła 1.116.134 podmiotów i zwiększyła się o niewiele ponad tysiąc w porównaniu z poprzednim kwartałem. W ostatnim kwartale zarejestrowano w tym gronie ponad 150 tys. nowych nazw. 

NASK zwraca uwagę na trend wzrostowy, jeśli chodzi o odnawianie domen na kolejne lata. W drugim kwartale osiągnięto wynik 73,96%. Pod tym względem to najlepszy wynik od prawie 14 lat.

Czy dzierżawa serwera jest bezpieczna?Czy dzierżawa serwera jest bezpieczna?Rafał Stępniewski

Samych domen trochę mniej

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Okazuje się jednak, że na koniec czerwca 2022 roku w rejestrze domeny.pl znajdowało się 2.525.465 aktywnych nazw. To wynik gorszy o 6.688 w porównaniu do pierwszego kwartału. „Warto podkreślić, że w drugim kwartale o 32% wzrosła liczba domen.pl utrzymywanych na rzecz abonentów z siedzibą w Ukrainie” – informuje NASK. Najpewniej, trend ten wynika z działań wojennych toczących się za naszą wschodnią granicą oraz faktem, że wiele osób oraz firm przeniosło się z Ukrainy do Polski. Chodzi tutaj także o działalność internetową lub mocno opartą na internecie. 

Domeny funkcjonalne i regionalne w Polsce

Coraz więcej osób i podmiotów decyduje się na nieco dłuższy, ale bardziej precyzyjny adres w domenie funkcjonalnej lub regionalnej. Sprawia ona, że sam adres internetowy mówi nieco więcej o naszej branży, lokalizacji naszego biznesu, lub innej działalności.

NASK wyjaśnia, że domeny funkcjonalne pozwalają na bardziej szczegółowe określenie biznesu lub działalności. Można wybrać np. końcówkę nieruchomosci.pl, turystyka.pl lub agro.pl.

Z kolei domeny regionalne określają przede wszystkim lokalny charakter działalności i region, w którym działamy. Może to być np. końcówka.podhale.pl czy bialowieza.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!