Czy dzierżawa serwera jest bezpieczna?

Często dzierżawimy miejsce na serwerach po to by przechowywać nasze dane. Czy takie przechowywanie jest bezpieczne?

Czy dzierżawa serwera jest bezpieczna?

Rafał Stępniewski

16 lutego 2021

Odnośnie bezpieczeństwa danych na serwerach, które — z formalnego punktu widzenia — należą do innych firm, narosło wiele niedomówień. Klienci słusznie obawiają się o zasady przechowywania danych i kwestie z tym związane. A zatem, czy dzierżawa serwera jest bezpieczna?

Czy dzierżawa serwera jest bezpieczna? Raczej tak, ale…

Sytuację w tym segmencie rynku można przyrównać do branży motoryzacyjnej. Nawet jeśli wynajmiemy auto, które w testach zderzeniowych z roku na rok zgarnia najwyższą notę, to nie zapewni nam to stuprocentowego bezpieczeństwa. Zawsze coś może pójść nie tak. 

Mimo wszystko, nasze szanse na wyjście z wypadku bez szwanku w takim pojeździe będą o wiele wyższe niż w starym pojeździe, który w testach zgarniał słabe lub tylko przeciętne noty za bezpieczeństwo. Podobnie działa rynek serwerów, które dzierżawimy.

Zdecydowanie warto zwiększać swoje szanse i decydować się na zakup serwerów od pewnych firm, które działają na rynku od wielu lat. W znaczny sposób podnosi to bezpieczeństwo gromadzonych tam informacji, pośród których znajdują się choćby cenne informacje o naszej firmie czy dane klientów. 

Niestety, ale najsłabszym elementem przestrzeni wirtualnej i gromadzonych tam danych stale i niezmiennie jest człowiek. Nawet najlepsze zabezpieczenia mogą okazać się niewystarczające jeśli do komputera posadzimy człowieka, który nie wie, jak obsługiwać serwer wirtualny lub nic nie robi sobie z zasad bezpieczeństwa.

Właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywa odpowiednie przeszkolenie pracowników i wypracowanie w firmie odpowiednich protokołów i metod związanych z przetwarzaniem danych, które mogą być uznane za wrażliwe. Działalności gospodarcze są obwarowane wieloma przepisami i ewentualny wyciek informacji poufnych mógłby nieść ze sobą wiele negatywnych reperkusji.

Dzierżaw serwer w firmach, które wzbudzają zaufanie

Pomimo tego, że bardzo dużo zależy od nas — użytkowników, to nie oznacza to, że możemy zaufać każdemu podmiotowi, jaki działa na tym rynku. Wszędzie są firmy lepsze i gorsze i przedsiębiorca musi sobie z tego zdawać sprawę. Po czym poznać te najlepsze?

Przede wszystkim po tym, że możemy skontaktować się z nimi nie tylko drogą elektroniczną. Jeśli mamy możliwość rozmowy z konsultantem, a usługodawca jest zarejestrowany w Polsce lub na terenie Unii Europejskiej, to wiemy, że musi spełniać szereg wytycznych, jakie narzuca RODO.

Zawsze warto skonsultować się też ze specjalistą w zakresie przetwarzania danych, który zwróci uwagę na to, jakie certyfikaty i protokoły powinny być spełnione przez takiego dostawcę. Czasem może to być na przykład certyfikat PCI DSS, jednak nie będzie on obowiązkowym wymogiem dla wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z usługi dzierżawy serwera.

Bez wątpienia nie warto patrzeć tylko na cenę. Jeśli jakiś podmiot daje cenę, która jest o wiele niższa niż konkurencja, to warto dokładnie przestudiować umowę. Może zdarzyć się, że jest to oferta, która będzie ważna na przykład tylko przez pół roku, a po tym czasie kwota do zapłaty wzrośnie dwukrotnie. Zdecydowanie warto poświęcić analizie rynku odpowiednio dużo czasu, by cieszyć się z późniejszej bezproblemowej współpracy z usługodawcą.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia
o którym mowa w akrtykule?

Udostępnij:

Newsletter RODO

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach prawnych. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!