Dzierżawa serwera. Co to jest?
Jest to usługa, która cieszy się szczególną popularnością w średnich oraz dużych przedsiębiorstwach. Czasem jest to sensowna alternatywa dla działalności, które zmuszane są do płacenia wysokich miesięcznych abonamentów za niektóre usługi. Czy dzierżawą serwera warto się zainteresować na poważnie? Sprawdźmy!
- Rafał Stępniewski
- /
- 23 lutego 2021
Dzierżawa serwera — podstawowe informacje
Nadrzędną ideą, jaka przemawia za zakupem takiej usługi, są oszczędności. W pewnym sensie można porównać ją do wynajmu sali konferencyjnej w biurowcu. Nie trzeba rezerwować dla siebie całego obiektu lub piętra, by móc odbywać tam raz na jakiś czas spotkanie z klientami.
Możemy wynajmować taką salę na godziny i korzystać z niej w zależności od potrzeb, minimalizując w ten sposób koszty prowadzenia działalności. Zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w pracowników, szkolenia lub w zakup nowych urządzeń do pracy.
Podobnie działa dzierżawa serwera. Pozwala ona na instalację wybranych programów, z których korzystamy raz na jakiś czas. Jeśli na przykład wiemy, że usługa wirtualnego terminala danych będzie nam potrzebna tylko raz na jakiś czas, to nie sensu płacić dużych kwot za wszystkie niezbędne licencje. Serwer wirtualny to idealny zamiennik.
Co ważne, nieuiszczenie opłaty — jeśli odpowiednio skonstruujemy umowę — nie będzie skutkowało usunięciem naszych danych. Będą one “zamrożone” a za ich utrzymanie będzie odpowiadał dzierżawca. Dostęp do plików będziemy mieć na stałe, a pełną funkcjonalność odblokowujemy w zależności od potrzeb.
Ogromnym atutem, jaki mamy w cenie takiego rozwiązania, jest też pełna obsługa informatyczna. Nie trzeba zatrudniać kolejnej osoby i zlecać jej tego zadania. Nie musimy nawet martwić się o to, by w naszej firmie ktoś miał dodane swoje zadanie do listy zadań.
Ukrytym zyskiem jest ogromna oszczędność czasu, miejsca oraz zużycia energii. Jak je osiągamy? W bardzo prosty sposób. Po prostu odpada konieczność zarezerwowania miejsca, wyposażenia i zapewnienia funkcjonowania naszej własnej serwerowni.
Po stronie atutów można wskazać też kwestię zakupu licencji na oprogramowanie, a także wdrażanie do niego uaktualnień, które czasem pojawiają się tak szybko, że trudno za wszystkimi nowościami nadążyć. Co ważne, wirtualne serwerownie wypełniają też przesłanki RODO.
Ceny wirtualnych serwerowni — co warto wiedzieć?
Stawki są bardzo zróżnicowane i wpływa na nie wiele różnych elementów. Przede wszystkim, oprogramowanie, jakie chcemy w ten sposób wynajmować i z jakiego chcemy korzystać. Im droższa jest licencja początkowa, tym wyższej stawki może sobie zażyczyć firma.
Kolejną kwestią jest technologia samego serwera, jego parametry (specyfikacja techniczna) oraz kwestie związane z obsługą techniczną. W wielu różnych pakietach można albo wykupić pomoc całodobową, która zwykle wiąże się z dodatkową odpłatnością, albo zdać się na darmową wersję, jaka jest dostępna tylko w ustalonych przez właściciela serwerowni godzinach. Zmiennych jest bardzo wiele, jednak jest niemal pewnym, że nawet najwyższy pakiet będzie kosztował o wiele mniej, niż koszt tworzenia własnej przestrzeni serwerowej w firmie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?