Perun z Piratem na wyposażeniu. Polacy testują autonomiczny pojazd do walki w terenie

Robot, pojazd a może autonomiczny żołnierz? Perun, bo tak nazywa się urządzenia stworzone przez polskich naukowców z Torunia otrzymało właśnie uzbrojenie.

  • Michał Górecki
  • /
  • 14 stycznia 2022

System „Autonomicznego pojazdu kołowego z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych” w całości został opracowany przez konsorcjum przemysłowo-naukowe, które tworzą młodzi naukowcy z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A., Stekop S.A. oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Podstawowe uzbrojenie robota stanowi zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU A3C z karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm, oraz nieletalne systemy odstraszania. Dzięki otwartej konfiguracji systemu, możliwe jest zaimplementowanie w zasadzie dowolnych, pożądanych przez użytkownika funkcjonalności, urządzeń dodatkowych czy też środków łączności.

Perun otrzymał na wyposażenie Pirata

Na tegorocznych MSPO w Kielcach zaprezentowano demonstrator pojazdu bezzałogowego z ppk PIRAT (wspólnie z MESKO S.A. i CRW TELESYSTEM-MESKO). Kolejnym krokiem było przeprowadzenie strzelań, które odbyły się pod koniec 2021r.

„Dzięki otwartej konfiguracji jesteśmy w stanie włączać Peruna do systemów nadrzędnych oraz integrować różne rodzaje uzbrojenia czy też dodatkowe czujniki. Integracja Peruna z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat oraz systemem ich naprowadzania pozwala nie tylko na bezpośrednie rażenie celów, ale również naprowadzanie amunicji precyzyjnego rażenia (APR 155 mm i APR 120 mm) lub innego uzbrojenia zgodnego ze STANAG 3733 (m.in bomb i rakiet naprowadzanych na laserowe promieniowanie odbite przenoszonych przez myśliwce oraz drony)”. Damian Jarosz, Kierownik Projektu.

Czym jest nowe uzbrojenie autonomicznego robota?

PIRAT jest lekką, przenośną rakietą przeciwpancerną krótkiego zasięgu (do 2,5 km) samonaprowadzającą się na laserowe promieniowanie odbite od celu, odpalaną z ramienia lub z uniwersalnego, modułowego stanowiska do wykrywania, śledzenia, identyfikacji oraz wskazywania celów (CLU – opracowanego przez CRW Telesystem-Mesko oraz PCO S.A.), zawierającego wyrzutnię z tripodem.

W systemie zastosowane zostało precyzyjne naprowadzanie na odbity promień laserowy oświetlający cel, który pocisk rakietowy atakuje z tzw. „górnej półsfery” co gwarantuje bardzo wysoką skuteczność bojową. Rakieta jest wyposażona w głowicę kumulacyjną (może być użyty inny typ głowicy bojowej), laserową głowicę śledzącą, blok aparatury z blokiem sterów, silnik marszowy i jest zamontowana wraz z silnikiem startowym w kontenerze transportowo-startowym. W celu wystrzelenia osadzana jest w zespole wyrzutni i wystrzeliwana z kontenera transportowo-startowego za pomocą silnika startowego.

Czy autonomiczne samochody są w Polsce dozwolone?Czy autonomiczne samochody są w Polsce dozwolone?Mikołaj Frączak

PIRAT jest przeznaczony do zwalczania wzrokowo obserwowanych celów naziemnych i powietrznych o dowolnej porze dnia i nocy, w tym:

– współczesnych mobilnych celów opancerzonych, mających pancerz kombinowany rozproszony lub monolityczny, w tym z pancerzem reaktywnym;

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

– małowymiarowych celów typu: punkt umocniony, czołg w okopie, obiekt lekko opancerzony i śmigłowiec.

Testy dobiegają końca?

Cechą charakterystyczną zestawu jest automatyczne podążanie za celem i automatyczne kierowanie lotem rakiety na punkt oświetlony laserowym podświetlaczem celu.

Celem projektu jest prototyp autonomicznego pojazdu kołowego z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych na VI PGT. Efektem końcowym projektu jest autonomiczny czterokołowy pojazd o masie całkowitej do 900 kg, dużej dzielności terenowej, przystosowany do działania w terenie miejskim i przygodnym, wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z systemem śledzenia celu i stabilizacji uzbrojenia.

Podstawowe uzbrojenie robota stanowi karabin maszynowy kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm, oraz nieletalne systemy odstraszania. Otwarta konfiguracja systemu pozwala między innymi na jego integrację z ppk PIRAT, co w skokowy sposób zwiększa siłę ognia platformy.

Źródło: Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!