Nowe oszustwo na Instagramie. Jak nie dać się nabrać?

Nowy sposób cyberprzestępców na pozyskanie danych i pieniędzy. Wystarczy zachęcić ofiary atrakcyjnymi nagrodami.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 stycznia 2022

Bierzecie udział w konkursach? Jeśli nie, to po prostu uważajcie. Natomiast jeśli bierzecie, to uważajcie tym bardziej. Pojawił się właśnie nowy sposób oszustwa, który próbuje łowić klientów „na konkurs”.

Wygraj iPhone’a 13 Pro za 9,19 zł! CyberRescue ostrzega

W ostatnich dniach na Instagramie pojawił się wysyp fałszywych kont, gdzie można wygrać telefon iPhone 13 Pro lub suszarkę Dyson SuperSonic. Niestety „zwycięzcy” nie mają się z czego cieszyć, ponieważ jest to oszustwo, i żadna nagroda na nich nie czeka.

Jak działa przekręt na iPhone’a?

Jak informuje CyberRescue przestępcy tworzą konta, na których ogłaszają konkurs. Publikowane są tam posty, w których oznaczane są przypadkowe profile. Aby wziąć udział w rozdaniu, należy podać swoje dane osobowe: imię, nazwisko, adres oraz numer telefonu, a także dane do karty płatniczej. — W ten sposób oszuści nie tylko zyskują nasze prywatne dane, ale także uruchamiają płatną subskrypcję, ściągając cykliczną opłatę z konta bankowego – tłumaczy firma w informacji prasowej.

Fałszywe konkursy w mediach społecznościowych to plaga. Jakiś czas temu na Facebooku pojawiły się posty, w których można było zdobyć elektryczną hulajnogę od Amazon czy robota kuchennego Monsieur Cuisine Smart. Tym razem oszuści kuszą nas nowymi modelami telefonów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ransomware nadal groźne. Jak się przed nim bronić?Ransomware nadal groźne. Jak się przed nim bronić?Mikołaj Frączak

Jak nie dać się oszukać?

Najprościej byłoby nie korzystać z Instagrama lub nie brać udziału w konkursach. Z drugiej strony wystarczy odrobina refleksji, aby nie dać się oszukać. Jeśli już pasjonujemy się konkursami na serwisach społecznościowych warto wybierać oferty na sprawdzonych, oficjalnych profilach marek czy też influencerów.

Warto też pamiętać, że w celu wzięcia udziału w konkursie nie musimy podawać żadnych danych, a jedynie aktywność na naszym profilu będzie świadczyć o chęci udziału lub innej interakcji. Z kolei po zwycięstwie, obsłudze profili instagramowych nie będą w żadnym wypadku potrzebne dane dotyczące naszej karty płatniczej czy nawet numeru konta. Jedynie najprostsze dane pozwalające dostarczyć nam nagrodę. Jeśli nagroda ta przewyższa pewną wartość organizator konkursu może osobiście dostarczyć nagrodę do domu wraz odpowiednimi dokumentami, w tym podatkowymi.

Z mojego konta znikają pieniądze, co robić?

Co jednak w przypadku kiedy postąpiliśmy niefrasobliwie i zafascynowani zdobyciem najnowszego modelu iPhone’a zdecydowaliśmy się podać nasze dane, co gorsza dane dostępowe do naszego konta lub karty?

– Jeżeli włączyliśmy płatną subskrypcję, na samym początku należy wyzerować limity na transakcje internetowe na karcie oraz ją zastrzec – mówi Arek Tosek z CyberRescue. Należy również spróbować skontaktować się z usługodawcą, u którego została włączona cykliczna opłata i poprosić o jej dezaktywowanie, a także usunięcie wszystkich danych osobowych.

Próbujmy również wyegzekwować od usługodawcy zwrot pobranych środków, ewentualnie możemy zgłosić się do banku w celu skorzystania z procedury chargeback (reklamacji kartowej), która jest dedykowana m.in. nieautoryzowanym transakcjom kartowym.

Źródło: własne, CyberRescue

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!